Bir İngilizce yeterlilik testinin geçerliliği ve güvenirliği
The validity and reliability of an English proficiency test
- Tez No: 234613
- Danışmanlar: PROF. DR. NİZAMETTİN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalısmanın amacı, Ankara Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulutarafından gelistirilmis ve 2004 ? 2005 bahar döneminde verilen hazırlıkegitiminin sonunda uygulanmıs olan İngilizce yeterlilik testinin, geçerlilik,güvenirlik, test ve madde istatistikleri gibi bazı psikometrik özelliklerinisaptamaktır. Bu amaç dogrultusunda, 901 ögrenciye uygulanmıs olan İngilizceyeterlilik testi ile dil yeterliligini ölçmeyi amaçlayan diger bir test olan TOEFL(Test of English as a Foreign Language) deneme testi verileri kullanılmıstır.TOEFL deneme testinden alınan puanlar İngilizce yeterlilik testiningeçerliligine iliskin kanıt elde etmek üzere ölçüt olarak alınmıstır. İngilizceyeterlilik ve TOEFL deneme testlerinin genel puanlarına ve alt testlerine iliskinbetimsel istatistikler saptanmıs, iki testten alınan genel puanlar ve alttestlerinden elde edilen puanlar arasındaki korelasyonlar incelenmistir. Dilyeterliligini ölçmeyi amaçlayan bu testin, tanımlanan yapıyı nasıl ölçtügünüsaptamak için temel bilesenler analizi, faktörlestirme teknigi olarakkullanılmıstır. İngilizce yeterlilik testinden elde edilen genel ve altboyutlarından elde edilen puanların güvenirligini belirlemek üzere KuderRichardson-20 formülü ve iki yarı test güvenirligini hesaplamada SpearmanBrown düzeltme formülü kullanılmıstır. Kurların aritmetik ortalamaları arasındamanidar bir fark olup olmadıgı tek yönlü varyans analizi ile incelenmistir. Eldeedilen bulgular, İngilizce yeterlilik testinin genel olarak yüksek puanlardayıgılma oldugu için gruba göreceli olarak kolay geldigi, güvenirliginin yüksekoldugu (0.96) ve TOEFL deneme testi ile İngilizce yeterlilik testi arasında ortadüzeyde pozitif yönde bir iliski (0.58) oldugunu göstermektedir. Testte önemlifaktör olarak öne çıkan tek faktör bulunmaktadır, bu da testin, İngilizceyeterliligini, genel bir yapı olarak ölçtügünü göstermektedir. Varyans analizisonucunda, yüksek düzeyin aritmetik ortalamasının diger düzeylere kıyaslayüksek oldugu, baslangıç düzeyinin aritmetik ortalamasının ise en düsükoldugu bulunmustur ve düzeyler arasında manidar farklılıklar oldugusaptanmıstır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to find out some psychometric features, such asvalidity, reliability, test and item statistics, of an English proficiency test whichwas developed and administered in 2004 ? 2005 by Ankara University Schoolof Foreign Languages at the end of English preparatory education. For thestudy, the data of English Proficiency Test and another test named TOEFL(Test of English as a Foreign Language) exam, which aims at assessingEnglish proficiency, were collected. These two tests were administered to 901students. The scores of TOEFL exam have been taken as a criterion forvalidity of English proficiency test. The descriptive statistics of total scores oftwo tests, their subtests and in addition to that the correlation between thesetests have been examined. The principle component analysis has beenapplied for specifying the construct which the test aims to test. The formula ofKuder Richardson 20 to estimate consistency coefficient and SpearmanBrown Corefficient Formula to estimate split half reliability have been used.One way anova has been applied for determining whether there is asignificant difference among levels or not. The results of the study revealedthat the test was easy for the students and the reliability of the test is quitehigh (0.96). The correlation coefficent between the total scores of Englishproficiency test and TOEFL exam (0.58) can be interpreted as mediumcoefficients respectively. As a result of factor analysis, there is only onesignificant construct in the English proficiency test, which can be interpretedas an indicator of measuring general language abillity. Finally, as a result ofone way anova analyses, the mean of upper intermediate level?s scores ishigher than intermediate and elementary levels? scores and the mean ofelementary level?s scores is the lowest. There are significant differencesbetween the means of levels.