Lise son sınıf öğrencilerinin geleceğe yönelik beklentileri -Ankara Haymana ilçesi örneği-
11th grade students? expectations of their future in Haymana high schools
  1. Tez No: 234618
  2. Yazar: ERKAN TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalısma, Ankara'nın Haymana ilçesindeki lise son sınıfögrencilerinin geleceklerine iliskin beklentilerini ve cinsiyet, alan / bölüm, aileyapısı, ekonomik durum gibi degiskenlerin bu beklentilerde olusturdugufarklılıkları ortaya koymak amacı ile gerçeklestirilmistir. Çalısma grubunuHaymana'daki 75'i kız 121'i erkek toplam 196 ögrenci olusturmustur. Veritoplamak için katılımcılara 34 maddelik bir soru kagıdı ve görüsleriniyazabilecekleri bir sayfadan olusan bir form uygulanmıstır. Elde edilen veriler,Microsoft Excel 2002 ve SPSS 14 for Windows programlarındanyararlanılarak derlenmis ve çözümlenmistir. Ögrenci beklentileri ileparametreler arasındaki bagımlılık Kay-Kare ile test edilirken, bu testinuygulanamadıgı kosullarda yüzdelik dilimlerden yararlanılarak betimselyorumlama yoluna gidilmistir. Bu arastırma sonucunda ögrencilerinbeklentilerini en fazla belirleyen degisken, üniversite sınavı olarak ortayaçıkmıstır. Ögrencilerin, yüksek ögrenimin hayatlarına olumlu yönde etkiedecegi ve büyük bir oranla aile ekonomisine katkıda bulunmak gerekliligidüsünceleri en belirgin beklentiler olarak belirlenmistir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to investigate 11th grade students?expectations about their futures and how these expectations were affected bysuch variables as gender, branch, work and family structure. The study wasconducted in Haymana (Ankara) with 196 11th grade students (75 female and121 male). A questionnaire with 34 questions was used for data collection.Respondents were also asked to add their ideas about their future on aseparate form. To analyze the quantitative data, Microsoft Excel 2002 andSPSS 14 for Windows programs were used. To show relationships betweenstudents? expectations and parameters, Chi-Square test was conducted. Inconditions that Chi-Square test did not work, descriptive statistics offrequency and percentage were used. The results indicated that the mostimportant variable that effected students? expectations was the universityentrance exam. The results also indicated that their most importantexpectations are the positive effect of university education on their future livesand necessity of their contribution to their family income.