Sorun çözme becerisi ile yaratıcılık arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relation between problem solving skill(s) and the creativity
- Tez No: 234650
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜGE ARTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmanın genel amacı: Sorun çözme becerisi ile yaratıcılık arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmada, araştırmanın amacına uygun olarak betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada evren; 2007-2008 eğitim öğretim yılında Ankara Polis Kolejinde öğrenim gören öğrencilerden oluşmaktadır. Araştırma evrendeki toplam 693 öğrenciden yansız atama yöntemi ile belirlenen nicel araştırma için 87, nitel araştırma için 83 öğrenci üzerinde yapılmıştır. Böylece araştırmanın örneklemi toplam 170 öğrenciden oluşmuştur.Araştırmada ?Heppner Sorun Çözme Envanteri? ve ?Ne Kadar Yaratıcısınız?? envanteri ile nitel araştırma kapsamında araştırmacının geliştirdiği ?Herhangi bir problem durumuyla karşılaştığınızda ne tür çözüm yolları bulursunuz, bunun için neler yaparsınız?? kompozisyon sorusu kullanılmıştır. Veri toplama araçları öğrencilere araştırmacının kendisi tarafından uygulanmıştır.Sorun çözme becerisi ile yaratıcılık arasındaki ilişki düzeyini, sınıf düzeylerinin geneli ve her biri için test etmek amacıyla Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı hesaplamasından yararlanılmıştır. Sınıf düzeyinin sorun çözme becerisi ve yaratıcılık üzerindeki etkilerini test etmek amacıyla tek faktörlü varyans analizi hesaplamasından yararlanılmıştır. Nitel araştırma kapsamında öğrencilerin yazdığı kompozisyonlar kategorisel içerik analizi tekniği ile çözümlenmiştir. Oluşan kategoriler ile sınıf düzeyi arasında ilişki olmama durumunun test edilmesi amacıyla kay-kare ve kontincensi katsayısı hesaplamalarından yararlanılmıştır.Araştırma sonuçlarına göre bütün sınıf düzeyleri ile 1. ve 2. sınıf düzeylerinde sorun çözme becerisi ile yaratıcılık arasında orta düzeyde, pozitif yönde anlamlı ilişkinin olduğu bulunmuştur. 3. ve 4. sınıf düzeylerinde ise sorun çözme becerisi ile yaratıcılık arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Sınıf düzeyinin sorun çözme ve yaratıcılık üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı gözlenmiştir. Öğrencilerin yazdığı kompozisyonlarda yer alan ifadeleri 12 kategoride toplanmıştır (sorunun nedeni, sorun karşısında yapılacaklar, sorunun bireyde oluşturduğu etki, soruna bakış tarzı, sorunu ve kaynağını tanımlama, kişiler arası iletişim ve sosyal sorunlar, çözüme olan inanç ve azim, uygulama, sorunun boyutu ve türü, fikir üretme ve analiz, sonuç ve değerlendirme ile fiziksel tepkiler). Bu kategoriler ile sınıf düzeyi arasında anlamlı bir ilişkinin olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the relation between problem solving skills and the creativity. Descriptive research model has been used in this study as proper to the aim of the study. The universe in the study consists of the students who are having education at Police College in 2007-2008 teaching and training term. The study was conducted with 87 students for quantitative research and 83 students for qualitative research from a total of 693 students in the universe, who are determined by the method of neutral assignment. Thus, the sampling of the study has consisted of a total of 170 students.In this study, the questionnaire of ?Heppner Problem Solving Inventory? and ?How much creative are you?? and a short essay question of ?If you come across any problem situation, what type of way out (solutions) do you find, what do you do for this??, which was developed by the researcher himself under the scope of qualitative research, have been used. Data collection methods (tools) were implemented to the students by the researcher himself.It has been utilized from the calculation of Pearson Moments Product for Coefficient of Correlation in order to test the general and each one of the levels of the class and level of the relation between the problem solving skills and the creativity. It has been utilized from the calculation of variance analysis with single element (factor) in order to test effects of the class level on the problem solving skills and the creativity. The short essays, which the student wrote under the scope of qualitative research, have been analyzed with the Technique of Categorical Content Analysis. It has been utilized from the calculations of quod-quadrate and contingency coefficient in order to test the situation of non-existence of relation between categories formed and the class level.According to the research results it was found out that there is a positive significant relation, in average level between the problem solving skills and the creativity on the all class levels and first and second class levels. No significant relation has been found between the problem solving skills and the creativity on the third and fourth class levels. It has been observed that problem solving has no significant effect on the class level. Similarly, it has been observed that the class level has no significant effect on the creativity also. The statements that took place in the short essays which the students wrote have been gathered in 12 categories. (the cause of the problem, things to be done against the problem, the effect the problem made on the individual, individual?s point of view to the problem, identifying the problem and the source of it, the social problems and the relations between the people, the belief and the determination to solution, implementation, the type and the extent of the problem, bring out an idea and analysis, result and evaluation, and physical reactions). It was found out that there has been a significant relation between these categories and the class level.