Yönetici ve öğretmenlere göre Türk ve Alman (Krv eyaleti) okul müdürlerinin ders denetimi uygulaması
According to the views of administrators and teachers the principals? implementation of course control in the German and the Turkish educational systems
  1. Tez No: 234656
  2. Yazar: UĞUR ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmada; Türk ve Alman eğitim sistemlerinde okul müdürlerininders denetimi uygulamasının, okul müdürleri ile öğretmen görüşlerine göreilköğretim birinci kademesinde betimlenmesi ve karşılaştırılması yapılmıştır.Araştırma ile; T.C. Milli Eğitim Bakanlığı ile Alman (Kuzey RenVestfalya Eyaleti) Eğitim Bakanlığına bağlı ilköğretim okul müdürlerinin biröğretim yılı içerisinde ders denetimi görevlerini hem kendi, hem deöğretmenlerinin görüşleri alınarak nasıl yerine getirdikleri tespit edilmeyeçalışılmıştır. Ayrıca bu çalışmada Türk ve Alman eğitim sisteminde dersdenetimi uygulamasının ilköğretim birinci kademe boyutu incelenmiş vetartışılmıştır.Bu çalışmada; araştırma yapılan ya da yapılması planlanan kişilerinsahip oldukları deneyimlerinden doğan anlamların sistematik olarakincelenebilmesinde tercih edilen bir teknik olan ?nitel araştırma? tekniğiiçerisinde, zengin bilgiye sahip olduğu düşünülen durumların derinlemesineçalışılmasına olanak veren ?amaçlı örnekleme? modeli kullanılmıştır. Budoğrultuda uzman görüşüne başvurularak hazırlanmış görüşme formuışığında Ankara ve Köln şehirlerinde görev yapan ilkokul düzeyindeki 4 Türk,4 Alman okul müdürü ve 4 Türk, 4 Alman öğretmen ile görüşme yapılmıştır.Araştırma bu haliyle, Ankara ve Köln şehirlerinden seçilen öğretmen veyöneticilerle sınırlıdır.Araştırma sonucunda; ders denetimi kavramını okul müdürlerinin veöğretmenlerin birbirlerinden farklı algıladıkları bulunmuş olmakla birlikte, Türkve Alman okul müdürlerinin ders denetimini benzer şekilde değerlendirdiklerive yine Türk ve Alman öğretmenlerin bu kavramı birbirine yakın algıladıklarıgörülmüş, ders denetimlerinin, denetim ilkeleri doğrultusunda yapılmadığı,denetimin rehberlik boyutunun ön plana çıkarılmasının, düzenli aralıklarla,planlı, haberli yapılmasının beklendiği ve ders denetiminin bu alanda yetişmişkişilerce yapılmasının gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research describes and compares the school principals?implementation of course control in the first step of primary education in theTurkish and German (North Rhein Westfalen) educational systems,according to the views of administrators and teachers.The research attempts to determine, how the school administratorsbeing subordinate to National Education Ministry of the Republic of Turkeyand the German education directorates implement their course control tasksby considering either their own and the teachers? views within an academicyear.Furthermore, this work analyses and discusses the implemenation ofcourse control in the first step of primary education.In this study, the `?Sampling on purpose?? model providing opportunityfor trying to focus on those cases thought to be containing valuable data, isused within the `?qualitative research?? technique, which is a techniquepreferred for analysing meanings deriving from the experience of the personssystematically, who are included or are to be included in the research.In this sense, four Turkish and four German school administrators andfour Turkish and four German teachers being in office in Ankara andCologne, have been interviewed in light of an interview form being preparedby applying for expert opinion. The research?s horizon is limited to the wiev ofthe administrators and teachers Who were selected from the cities of Ankaraand Cologne.In the last part of the study, it is understood that school administratorsand teachers perceive the notion of course control differently, whereasTurkish and German school directors evaluate this notion similarly. Moreover,it is understood that Turkish and German teachers perceive the notion ofcourse control similarly, that their course controls aren?t implementedaccording to the principles of control, that the guidance dimension of coursecontrol is expected to be emphasized more strongly, that course controls areexpected to be implemented with regular breaks, planned and informed andthat they are expected to be implemented by persons being educated in thisfield.