Yetişkin okuryazarlık programlarının nitelik açısından değerlendirilmesi
Evaluation of adult literacy programmes in terms of quality
- Tez No: 234664
- Danışmanlar: PROF. DR. RIFAT MİSER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitimin Kültürel Temelleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmada, Türkiye'de varolan yetişkin okuma yazma kurslarının nitelik açısından değerlendirmesinin yapılması amaçlanmaktadır. Bu amaçla, öncelikli olarak etkili bir yetişkin okuma yazma kursunun ne gibi nitelikler taşıması gerektiği tespit edilmiş; mevcut okuma yazma kurslarının bu nitelikleri ne derece taşıdığı konusunda gözlem ve görüşmelere dayalı veriler esas alınarak bir değerlendirme yapılmıştır. Bu değerlendirmenin yapılabilmesi için farklı kurumlarda düzenlenen yetişkin okuma yazma kursları (TODAM, HEM, Ordu ve AÇEV); planlama, uygulama ve program sonrası değerlendirme olmak üzere üç temel aşamada gözlemlenmiş ve burada edinilen veriler ışığında bir değerlendirmeye tabi tutulmuşlardır.Araştırma, tekil tarama modeli ile yürütülen bir çalışmadır.Elde edilen veriler doğrultusunda özetle, mevcut yetişkin okuma yazma kurslarında yetişkin öğrenmesinin temel ilkelerinin benimsenmediği, yetişkinlere hitap edecek yeterli derecede materyal olmadığı, okuryazar bir çevre oluşturulamadığı ve yetişkinlerin sosyalleşmeleri için gerekli altyapının oluşturulmadığı sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to evaluate the present adult literacy programmes in Turkey in terms of quality. For this purpose, first of all it was defined that what kind of qualities an effective adult literacy programme should have; then, an evaluation was made which measures to what extend present adult literacy programmes have these qualities on the basis of the data obtained from the observations and the interviews. In order to maket his evaluation, various adult literacy programmes held by different institutions (TODAM, HEM, Army and AÇEV) were observed in terms of their planning, practicing and post-programme stages; and they were evaluated with the help of the data obtained.The research was carried out by using singular analysing method.From the data obtained, it was found that at the present adult literacy programmes the basic adult learning principles were not fully understood, there were not necessary materials suitable for adults, a literate environment was not created and the background for socialization of adults was not suitable enough.