Kamu davasının açılmasının ertelenmesi
Postphonement of intitiation of public prosecution
  1. Tez No: 234678
  2. Yazar: DAVUT YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA RUHAN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalısmanın konusu, Türk hukukunda yeni bir kurum olan Kamu DavasınınAçılmasının Ertelenmesi ve bu ertelemenin hukuk sistemimize etkileridir. 2005 yılınakadar Türk hukukuna yabancı olan kamu davasının açılmasının ertelenmesi kurumu,hukukumuzda 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu ile girmistir. Çocuk KorumaKanununun yanında 5560 sayılı Kanunla 5271 Sayılı Ceza Muhakemesi Kanunundayapılan degisiklikle, kamu davasının açılmasının ertelenmesi kurumu, güncel halinialarak, çocukların yanında yası büyük olan kisiler hakkında da uygulanmayabaslamıstır. Bu çalısmada, 5560 sayılı Kanunla yapılan degisiklikler kapsamında kamudavasının açılmasının ertelenmesi, benzer diger müesseselerle karsılastırılarak, hukukinitelendirilmesi yapılmıs, uygulama ve uygulamada görülen aksaklıklar ele alınmıstır.Bu tez giris, tartısma ve sonuç olmak üzere üç bölümden olusmaktadır. Girisbölümünde, genel olarak Kamu Davasının Açılmasının Ertelenmesi kurumu, tartısmabölümünde, birinci kısmında, erteleme kavramı ve ertelemenin çesitleri, ikincikısmında,kamu davasının açılmasının ertelenmesine iliskin ilkeler, üçüncü kısmındakamu davasının açılmasının ertelenmesi kararı. Sonuç bölümünde ise Kurumun geregigibi uygulanması için yapılması gerekli teknik ve hukuki düzenlemeler incelenmistir.Anahtar Sözcükler : Erteleme, kamu davası açılması
Özet (Çeviri)
The subject of the thesis , postphonement of intitiation of public prosecutionwhich is the new intitution in Turkish Law and influences of this postphonement inour law system. Until 2005, postphonement of intitiation of public prosecution isanfamiliar for Turkish law system. This intitution is firstly brought in Turkish law bynumber of 5395 Child Protection Code. After amendments by number of 5271lawrules of procedure in the criminal law, this intitution is to start to been practised foradult with children . Besides, postphonement of intitiation of public prosecution thatamendmends is brought by cod 5560 is characterized, comparing with like otherintitution, analysed defects in practise.This thesis consist of three chapters, which are introduction, discussion andresults.In the introduction chapter; generally postphonement of intitiation of publicprosecution. n the discussion, part 1, postphonement concept and types; in part 2,principles about postphonement of intitiation of public prosecution; in the part 3, thesentence of postphonement of intitiation of public prosecusion. n the results,analysis of amendments which should be done and technical nessesities for the theintitution can be practised properly is summerised.Key Words : Postphonement, intitiation of public prosecution