Ceza Muhakemesi Hukukunda kamu davasının açılmasının ertelenmesi
Postponement of initiation of public prosecution in Criminal Procedure Law
  1. Tez No: 482118
  2. Yazar: AYŞE MİNE AKÇAY KAŞLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜLGEN ASLAN DÜZGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ceza Adaleti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Kentleşmenin artmasına ve teknolojik imkanların gelişmesine bağlı olarak suç sayılarında ciddi artış meydana geldiği bilinmektedir. Bu ciddi artış, temel hak ve hürriyetleri güvence altına alan detaylı ceza muhakemesi kuralları ile birleştiğinde ceza adaletinin işleyişini olumsuz etkileyebilmektedir. Ceza muhakemesinin işleyişinde etkinliğin artırılması amacıyla birçok ülkede, kamu davasına alternatif özel yargılama usullerine başvurulmaktadır. Yürürlükteki yasal düzenlemelere göre kamu davasının açılmasının ertelenmesi, bu özel usullerden birisini oluşturduğu için bu çalışmanın araştırma konusu olarak belirlenmiştir. Kamu davasının açılmasının ertelenmesine bakıldığında ceza muhakemesi hukukunda ertelemenin bir türünü oluşturduğu görülmektedir. Bu uygulamaya Türk Hukukunda ilk defa 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu ile başlanmış olup mevcut durumda ise 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunun 171. maddedeki hükümlerinde düzenlenmiştir. Suç istatistiklerine bakıldığında Türkiye'de her geçen gün adli makamların iş yükünün arttığı, buna bağlı olarak makul sürede yargılama sorununun ortaya çıktığı görülmektedir. Bu soruna çözüm olarak son dönemlerde önödeme, uzlaşma gibi kamu davasına alternatif çözüm yollarının geliştirilmeye çalışıldığı görülmektedir. Çalışma sonucunda uzlaşma kapsamında verilen kamu davasının açılmasının ertelenmesi kararının ceza muhakemesinin işleyişinde önemli bir yeri olduğu görülmüştür. Kamu davasının açılmasının ertelenmesi kararı için aranan kanuni şartların diğer erteleme türleri için aranan kanuni şartlara benzediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is known that rising civilization and technological development have increased the crime numbers. These high crime numbers with the detailed criminal procedure regulations have affected the criminal justice system negatively. Alternative dispute resolution methods have been currently applied to increase the efficiency of criminal justice systems. Postponement of initiation of public prosecution, which is seen one of alternative resolution to public prosecution is chosen as the research question of this thesis. Postponement of initiation of public prosecution is a kind of the postponement in criminal procedure. This has been applied firstly with Child Protection Law and currently enacted in 171th article of Turkish Criminal Procedure Law. After examining the crime statistics, it is easily seen that the workload of judicial authorities has been rising and the reasonable time of trial has been emerging as a judicial problem depending on this workload. As a result postponement of initiation of public prosecution is so crucial in the context of reconciliation for criminal justice system. The legal terms for postponement of initiation of public prosecution are so similar to other postponement types.