Sahte kimlik
Fake indentification cards
- Tez No: 234757
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN AKYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez çalışmasında sahte kimlik kullanılması ile bunu topluma olan yansımaları ele alınarak bu doğrultuda kimlik olgusuna genel bir bakış yapılmış ve tarihsel süreç içerisinde kimliğin gelişimi ele alınmıştır. Yapılan çalışmanın geniş perspektiften anlaşılması sağlanarak, sahte kimlik mağdurlarının durumları incelenmiş, hangi usul ve yöntemlerle bu olayların meydana geldiği irdelenmiştir. Bilinmektedir ki, suç işlemek amacı ile yapılan sahtecilik işlemleri, çıkar amaçlı kişilerin vazgeçilmez yolu olmaya devam etmektedir. Mağdur olan insanlarla başkalarının işlemiş olduğu suçun altında ezilmekte ve devlete olan güvenleri sarsılmaktadır. Mevcut nüfus sistemindeki bir takım açıklıklardan veya kolay taklit edilebilir kimlik kartlarını yerine toplumun ihtiyaçlarına cevap verecek kimlik sisteminin oluşturulması gerekmektedir. Bu kapsamda gelişen teknoloji ile birlikte uluslar arası geçerliliği olan ve hukukun evrensel prensiplerine uygun biyometrik sistemlerin kimlik kartlarına entegre edilmesi ve bununda mernis projesinin alt sistemi olan kimlik paylaşım sistemi ile tüm kurumlarda online şekilde hayata geçirilmesi amaçlanmaktadır. Bu sayede sahte kimlik olayları bitirilmeye çalışılarak yada en minimum seviyeye indirilerek başka insanların mağdur olmasının önüne geçilmiş ve yine sahte kimlikle açılmış ticari şirketler v.b. sebeplerde olduğu gibi aynı zamanda devlet de ekonomik olarak daha fazla zarara uğratılmamış olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this theises, the main emphaieses is to define what identication cards are, by examining identification card fraud incidents and their effect on the society and how identification cards evolved. In order to broaden the perspective, victims of identification card fraud incidents examined in detail, with special emphaieses on procedures utilized in identification card frauds. As weall know, using fake identification cards is an indispansable way for those who want to make profits for themselves in an illegal way. The victims of these incidents is accused by what others did and the trust of victims of these incidents to the goverment is diminished inevitably. In order to prevent these, a new, secured, contemporary identification card system must be designed. In this context, biometric systems, which are universally accepted and obeys with international law, must be utilized in all instituions under project name Identity Share System which is a subproject of ongoing project Mernis. With the help of this project ?Identity Share Project?, we aim to completeley prevent, if not possible, to minimize identification card fraud incidents to prevent people and goverment from foreseen economic losses