Olumlu öğrenme ortamı yaratmada öğretmen-öğrenci etkileşimin rolü
The role of teacher-student interaction in creating positive learning environment in elementary schools
  1. Tez No: 234806
  2. Yazar: SEVGİN EMREM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Yapılan araştırmada, özel ve devlet ilköğretim okullarında görev yapan öğretmenlerin ve okuyan öğrencilerin olumlu öğrenme ortamında etkileşimlerinin rolü tespit edilmeye çalışılmıştır.Veri toplama aracı olarak anket formu hazırlanmış ve kullanılmıştır. Hazırlanan anket, İstanbul ilindeki Maltepe, Pendik ve Tuzla ilçelerinde bulunan üç devlet ilköğretim okulu ve üç özel ilköğretim okulunda çalışan öğretmenler ve öğrenim gören öğrencilere uygulanmıştır.Bu araştırma beş bölümden oluşmuştur. Birinci bölüm, giriş bölümüdür. Bu bölümde neden bu çalışmanın yapıldığı belirtilmiştir. İkinci bölümde ise konu ile ilgili yapılan çalışmalara etkileşime, öğretmenin özelliklerine yer verilmiştir. Üçüncü bölüm metodoloji bölümüdür. Bu bölümde araştırmanın modeli, evreni ve örneklemi ile ilgili bilgilere yer verilmiştir. Dördüncü bölüm, bulgular ve yorumlar bölümüdür. Bu bölümde araştırmanın sonucunda toplanan anketlerin dataları SPSS programında analiz edildikten sonra ortaya çıkan sonuçlara ait tabloların istatistiki değerlendirmeleri ve yorumları yapılmıştır. Beşinci bölüm ise sonuçlar ve öneriler bölümdür. Bu bölümde araştırmadan çıkan sonuçlar yorumlanmış ve istatiksel tablo olarak da gösterilmiştir. Çıkan sonuçlardan sonra da konu ile ilgili öneriler sıralanmıştır. Bu bölümden sonra eklere ve kaynaklara yer verilmiştir.Araştırma sonucunda olumlu öğrenme ortamı yaratmada öğrenci-öğretmen etkileşiminin ortalamanın üzerinde olduğu, öğretmen ve öğrencilerin etkileşimi algılamaları konusunda istatistiki bir farkın bulunmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, effect of the interactions between teachers and students in private and public elementary schools on creating positive learning environment was searched.A survey form was prepared and used as data collection tool. The survey was conducted among the teachers and students in three state schools and three private schools, located at Maltepe, Pendik and Tuzla districts in İstanbul.The study consists of five parts. First part is introduction. Objectives of the study are explained in this part. Second part includes work done related to the subject, interactions and particularities of teachers. Methodology adopted in the study is discussed in the third part. Information concerning the study model, environment and sampling is presented in this part. Fourth part is the part of findings and interpretations. Survey data collected in the end of the study were analyzed using SPSS program; and a statistical assessment and interpretation work was conducted on the tables of analyzed results. Fifth part is the part of conclusions and suggestions. Results of the study are discussed and illustrated through a statistical table in this part. Deduced conclusions and suggestions are stated. Annexes and referenced sources are indicated in the succeeding part.It has been concluded in the end of the study that student-teacher interaction in creating a positive learning environment is above the average level in the mentioned schools, and that there is not a statistical discrepancy between teachers and students with respect to perceiving the interaction.