Toplam kalite yönetimi ve Anadolu Efes Biracılık ve Malt Sanayii A.Ş' de toplam kalite yönetimi uygulaması
Total quality management and the application of Anatolia Efes Beer and Malt Industries Anonymous Company
  1. Tez No: 234840
  2. Yazar: MUSTAFA HAMİT ECEVİT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
1980'lerde başlayan ve yönetim alanında bir devrim sayılan Toplam Kalite Yönetimi, klasik yöntemleri kenara bırakan bir tekniktir. İnsanı merkeze almakta ve bütün süreçleri onun etrafına yerleştirmektedir. Bu yöntem İnsana değer vermekte ve insani marifetlerin ortaya çıkmasına izin vermektedir. Sürekli gelişme ve rekabet bu yöntemin temel ilkesidir. Hatta bu ilke için sistemi baştan aşağı değiştirmek bir taktik ya da strateji olabilmektedir. Bu çalışmada Toplam Kalite Yönetimi incelenecek ve ana çalışma konusu olan Anadolu Efes Biracılık ve Malt Sanayii A.Ş'de Toplam Kalite Yönetiminin ne derece uygulandığı incelenmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
In 1980s, Total Quality Managament is a revolution at an management which is a technic being isolated from the classical methods. Human beings are in the center and all of the process are around it. This method values person and allows to appear human skills. Continual development and the revelry are the main principles of this method. Besides, changing the system completely may be a tactic or strategy for this principle.In this study TQM will be analysed and it will be searched to what degree the TQM is applied in Anatolia Efes Beer and Malt İndustries Anonymous Company?s which is the study subject for TQM.