Ortaöğretim kurumlarında toplam kalite yönetimi uygulamaları Zeynep Salih Alp Teknik ve Anadolu Meslek Lisesi
Appli̇cati̇on of Total Quali̇ty Management i̇n secondary educati̇on insti̇tuti̇ons: Zeynep Sali̇h Alp Techni̇cal and Anatoli̇an Vocati̇nal Hi̇gh School
- Tez No: 405552
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİREL GÖLÖNÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Dünyada olduğu gibi ülkemizde de eğitim üzerine pek çok araştırma yapılmakta ve daha kaliteli eğitim sunmanın yolları aranmaktadır. Toplumsal refahın ve kalkınmanın sağlanması, toplumsal bilincin uyanması ve ilerlemenin gerçekleşmesi için eğitimde kalite ile paydaşlar arasındaki iletişim vazgeçilmez unsurlardandır. Kaliteli bir eğitim için öğretmen, okul yöneticileri ve ailelerin eğitime önem vermesi bunun yanında toplam kalite yönetiminin bilincinde olmaları gerekmektedir. Eğitim sürecine dahil olan herkesin bu anlamda gereken özeni göstermesi iyi bir nesil yetiştirmenin de birincil unsurudur. Bu çalışma kapsamında toplam kalite yönetiminin ne olduğu, çalışanlara düşen görev ve sorumluluklar ile Yenimahalle Zeynep Salih Alp Teknik ve Anadolu Meslek Lisesi paydaşları arasındaki iletişime ve verimliliğe etkisi araştırılmıştır. Sonuç olarak Yenimahalle Zeynep Salih Alp Teknik ve Anadolu Meslek Lisesinde uygulanmaya başlanan Toplam Kalite Yönetimi çalışmalarının paydaşlar arasındaki iletişime etki ederek okul başarısını ve kalitesini önemli ölçüde artırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
A lot of researches on education are carried out and the ways of high quality education are researched in Turkey as in the world. Quality in education and communication among the participants are vital elements to ensure social welfare and development, to awaken social consciousness and to realize the progress. Teachers, administrators and families should put an emphasis on education and they also should be conscious of Total Quality Management for high quality education. Every single person, who is involved in the educational process and attentive to this subject, is also primary element of growing up a good generation. Within the scope of this study what is total quality management, duties and responsibilities of training employees and the effect of communication among the participants in Yenimahalle Zeynep Salih Alp Technical and Anatolian Vocatinal High School to efficiency in education are studied. As a result it is seen that Total Quality Management which is being applied in secondary education institutions as Yenimahalle Zeynep Salih Alp Technical and Anatolian Vocatinal High School, caused significant improvements in the school success and quality by affecting communication among the participants.