İlköğretim fen bilgisi dersinde kavramsal değişim metinlerinin ve deney yönteminin akademik başarıya ve kavram yanılgılarını gidermeye etkisi
Effects of conceptual change texts and experiment method on academic achievement and overcoming misconceptions in elementary school science and technology education
- Tez No: 234852
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞULE BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmanın amacı, kavramsal değişim metinleri ve deney yönteminin akademik başarıya etkisini ve kavram yanılgılarını gidermede etkili olup olmadığını, öğrenilecek olan kavramların kalıcı olarak kazanılıp kazanılmadığını araştırmaktır. Çalışmada ilköğretim 4. sınıf Fen ve Teknoloji dersinin ?Madde ve Dönüşüm? ünitesine ait bazı konular temel alınmıştır. Bu amaçla bir ilköğretim okulunun 4. sınıflarından Deney 1, Deney 2 ve Kontrol grubunu oluşturacak olan üç sınıf tesadüfi olarak seçilmiştir. Örneklem grubunu toplam 104 ilköğretim öğrencisi oluşturmaktadır.Araştırma deneme modelinde olup uygulamalar 4. sınıf ? Madde ve Dönüşüm? ünitesi boyunca devam etmiştir. Uygulamaya başlamadan önce Deney 1, Deney 2 ve Kontrol grubuna açık uçlu sorulardan oluşan ön test uygulaması yapılarak öğrencilerdeki kavram yanılgıları belirlenmiştir. Deney 1 gurubu olarak seçilen sınıfta dersler konularla ilgili deneyler yapılarak, Deney 2 gurubuna kavramsal değişim metinleri kullanılarak işlenmiştir. Kontrol grubu dersleri ise geleneksel yönteme dayalı olarak düz anlatım ağırlıklı işlenmiştir. Çalışma sonunda öğrencilere son test uygulaması yapılmış ve kullanılan yöntemlerin kavram yanılgılarını gidermedeki etkileri incelenmiştir. Son test uygulamasının ardından 13 hafta sonra ilgili sınıflara hatırlama testi uygulanmış ve bu testle de araştırmada kullanılan yöntemlerin kavramların kalıcılığına olan etkisi incelenmiştir.Araştırmada elde edilen veriler ışığında şu bulgulara ulaşılmıştır: İlköğretim 4. Sınıf Madde ve Değişim Ünitesinin öğretilmesinde, kalıcılığının sağlanmasında ve kavram yanılgılarının giderilmesinde kavramsal değişim metinleri ve deney yönteminin, geleneksel öğretim yöntemine göre daha fazla başarı sağladığı görülmüştür. Ancak, bu iki alternatif öğretim yöntemi arasında kavram yanılgılarının giderilmesi, öğrencilerin başarılı olması ve öğrendiklerinin kalıcı olması bakımından önemli bir fark olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The goal of this study is to investigate whether conceptual change text and experiment method are effective in overcoming misconceptions and academic achievement, and whether the concepts that need to be learned are permanently acquired. In this study, we consider some topics from the Matter and Change unit in science and technology class of elementary 4th grade. Accordingly, we randomly selected three 4th grade classes from an elementary school as Experiment 1, Experiment 2, and Control groups.As an experimental study, our investigations continued throughout the coverage of 4th grade Matter and Transformation unit. Before starting the experimentation, a pre-test consisting of open-ended questions is given to Experiment 1, Experiment 2, and Control groups to identify students? misconceptions. In Experiment 1 class, the topics are taught using experiment method. In Experiment 2 class, the topics are taught using conceptual change text method. In Control class, the topics are taught based on traditional method mostly using verbal expressions. After the experimentation, a final test is given to students and the effects of the applied methods in overcoming misconceptions are analyzed. 13 weeks later after the final test, a remembrance test is given to the corresponding three groups and the effects of the methods in acquiring concepts permanently.In the light of the data obtained through this study, the following findings are attained. Conceptual change text and experiment method are more successful than traditional approach in learning 4th grade Matter and Change unit and acquiring permanent knowledge. However, there is no significant difference between these two alternative approaches.