Türkiye'de sosyal belediyecilik uygulamaları: Malatya Büyükşehir ve Elazığ Belediyesi örneği
Social municipal practises in Turkey: Case study on Malatya and Elazığ municipality
- Tez No: 428298
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELAMİ ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Sanayi toplumuna geçilmesi ile birlikte köyden kente göç artmış ve bunun sonucunda kentlerde nüfus artışı meydana gelmiştir. Bununla birlikte kentlerde yaşayan insanların ihtiyaçları artmış ve merkezi yönetim bu beklentilere cevap veremez duruma gelmiştir. Artan bu ihtiyaçlar neticesinde devlet sosyal sorunlara müdahale etmek zorunda kalmıştır. Gelişen şartlarla birlikte yerelleşme olgusu önemli hale gelmiştir. Yerel yönetimler içinde bulunan belediyelere de bu anlamda görevler düşmektedir. Bu sebeple çalışmada belediyelere ağırlık verilmiş, belediyelerin tarihsel gelişimi üzerinde durularak Malatya Büyükşehir Belediyesi ve Elazığ Belediyesi incelenmiş ve görüşülen kişilerden alınan cevaplar neticesinde alınan veriler tabloya dönüştürülmüştür.
Özet (Çeviri)
With the shift to industrial society, from rural to urban migration has increased and population growth has occurred as a result of it. Also, the necessities of the people living in cities have increased and the central government couldn't keep up with the ever growing expectations of these people. As a result of these increasing needs, the governments were forced to intervene in social problems. Decentralization has become more important with improving conditions. Municipalities as a part of local governments also have responsibilities in this context. For this reason, municipalities were given emphasis in the study, as their historical development has been highlighted, and Malatya and Elazığ municipalities have been studied. The data obtained by combining the answers received from the people interviewed have been converted into a chart.