Öğretmen görüşlerine göre karakter eğitiminde ve karakter gelişiminde okulun rolü
Role of school on character education and character development according to teacher?s wievs
- Tez No: 235167
- Danışmanlar: PROF. DR. R. CENGİZ AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı, okulun öğrencilerin karakter gelişimine ve karaktereğitimine etkisi ile ilgili öğretmen görüşlerini ortaya koymaktır. Tarama modelindegerçekleşen araştırma, 2007- 2008 eğitim- öğretim yılında Çanakkale ili merkezilçesindeki 10 ilköğretim okulunda öğretmenlik yapan 15 öğretmenin görüşlerinikapsamaktadır. Çalışma, nitel bir araştırmadır. Çalışmada nitel veri toplamateknikleri uygulanmıştır.Araştırmada veriler araştırmacı tarafından ilgili alanyazın ışığında geliştirilengörüşme formu ile toplanmıştır. Görüşme formu yarı yapılandırılmıştır. Görüşmelersırasında ses kayıt cihazı kullanılmıştır. Çalışma formunu düzenlemek için, çalışmagrubuna dahil olmayan 7 öğretmenle görüşülerek pilot uygulama yapılmıştır. Eldeedilen sonuçlara göre görüşme formu tekrar yapılandırılmıştır.Hazırlanan forma uygun olarak ilköğretim 4.-5. sınıf öğretmenleri veilköğretim 2. kademe branş öğretmenleriyle görüşmeler yapılmıştır. Görüşmelersadece, görüşmeye gönüllü katılan öğretmenlerle yapılmıştır.Araştırmanın sonuçları, araştırmanın alt problemlerine göre belirlenmiştir.Bulgulara göre okul, öğrencinin karakter gelişiminde etkilidir. Öğretmenler,öğrencinin karakter gelişiminde, okul içerisinde en çok etkili olan kişilerdir.Öğretmenlerin sınıf içi uygulamaları ve sınıf yönetimi anlayışı da öğrencininkarakter gelişiminde etkilidir. Okul yöneticilerinin öğrencinin karakter gelişimindeetkisi vardır. Karakter bileşenlerinden en çok yardımseverlik ve sorumluluğungeliştirildiği ifade edilmiştir. Öğrencilerin karakter gelişiminde Sosyal Bilgiler veGörsel Sanatlar, Müzik ve Beden Eğitimi dersleri önemli role sahiptir. Ders dışıetkinlikler, öğrencinin karakter gelişiminde önemli olmasına rağmen yeterli önemverilmemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to put forward teacher?s point of view concerningschool?s effects on character education and character development. The researcheswere materilized in the model including, in Çanakkale 2007-2008 educationintructionyear, 15 teachers? opinions working in 10 primary schools. Study is aqualitative searching.In the research, datas were collected by the researcher developed conversationforms in the light of related literature. Conversation forms were semi-constructed.Voice Recorder (phonoscope) was used. Before the conversations ,which wereconvenient for conversation forms, were not applied to teachers ; pilot applicationswere bulit with interviews with 7 teachers who are not included to studying group.According to results , conversation forms were re-constructed.Conversations, convenient for conversation forms, were applied to primary4th -5th grade teachers and primary second grade branch teachers. Conversationwere merely applied to volunteer teachers.In the respect of the results, in student character development and charachereducation; school?s effect, administrator, teacher, school climate, discipline, coursetypes.School is effective according to findings. Teachers are most effective incharacter education. Teachers? classroom applications and classroom managementapproach are effective on students character development. School administrators areeffective on students character education according to teachers views. Social scienceteaching, art, music and physical training have effective role on character education.Outside activities are important for students? character development but they are notenough.