Nefes
Breathing
  1. Tez No: 903201
  2. Yazar: ESRA BAYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. BÜLENT VARDAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, Mısır mitolojisinde Feniks, İran mitolojisinde Simurg, Türk mitolojisinde Hüma Kuşu veya Tuğrul kuşu olarak tanımlanan mitolojik kuşun evine olan yolculuğunu konu alan masallar ve görsel çalışmalar incelenmiş ve bu mitolojik kuşun evine yolculuğundan bir kesit kısa bir animasyon filme uyarlanmak üzere yeniden yorumlanmıştır. Kısa animasyon film tekniği olarak Özbekistan, İran ve Türk masal ve mitlerinin yaygın anlatım yöntemi olan minyatür çizimler seçilmiştir. Proje kapsamında minyatürler ile çizilen karakter ve mekanlar, 2 boyutlu animasyon olarak filme dönüştürülmüştür . Filmde geleneksel çizim yöntemlerinden faydalanmanın yanı sıra müzik ve ses tasarımı için de etnik enstrüman ve sesler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The mythological bird, also known as the Huma or Tugrul bird in Turkish mythology, whose journey to its home is depicted in stories and visual works as the Phoenix in Egyptian mythology, Simurg in Iranian mythology, was examined in this study. A portion of this mythological bird's journey to its home was then reinterpreted and turned into a short animated film. The film style was chosen because miniature drawings, a frequent narrative technique in Uzbek, Iranian, and Turkish tales and myths, are used. The project's characters and settings, which were depicted with miniatures, will be turned into 2D animated films. The music and sound design will incorporate ethnic instruments and noises in addition to conventional sketching techniques.