Türkiye'de sağlık işletmelerinde sosyal hizmet uygulamaları
Social work practices in health care institutions operating in Turkey
  1. Tez No: 235191
  2. Yazar: EMRE KOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ZÜHTÜ ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Sosyal hizmet mesleği temelde insanı ve onun refahını merkez almaktadır. Sosyal hizmet insanlığın var oluşundan beri varlığını sürdürmektedir. Ancak bugünkü anlamıyla sosyal hizmet uygulamasına 19. yüzyılda başlanmıştır. Sosyal hizmetin en önemli alanlarından tıbbi sosyal hizmet ise, sağlık alanında geçen yüzyılın başından itibaren uygulanmaya başlamıştır. Bu alanda çalışan sosyal hizmet uzmanları, sağlık hizmetlerinin tamamlayıcısı ve destekleyicisi olmuşlardır.Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde sosyal hizmet ve tıbbi sosyal hizmete ilişkin temel kavramlara yer verilmiştir. İkinci bölümde genelci sosyal hizmet yaklaşımı ve bu yaklaşımın kuramsal temelleri vaka örnekleri ile birlikte irdelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, tıbbi sosyal hizmet konusunda alan yazında yer alan bilgilerin Türkiye'de sağlık kuruluşlarındaki uygulamalara ne ölçüde yansıdığını irdelemek amacı ile Ankara ve Eskişehir'deki devlet ve üniversite hastanelerinde çalışan sosyal hizmet uzmanlarının hastanelerdeki sosyal hizmet uygulamalarına yönelik görüşlerinin incelendiği bir araştırmaya yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Social work mainly focus on human beings and their welfare. However the history of social work dates back to the existance of humankind, the contemporary meaning of this profession was composed during the 19th century. As being one of the major branches of social work; medical social work practices begun at the beginning of the last century.This study is consisting of three main parts. In the first part; fundamentals of social work and medical social work has been identified. The second part mainly focused on generic social work approach and the theoretical foundations of this concept. The discussion has been supported with relevant case studies. An exploratory qualitative analysis conducted in order to compare the literature-based knowledge on social work with the social work practices conducted in the health care institutions located in Ankara and Eskişehir, Turkey.