Uluslararası piyasalara hisse senedi ihracı ve Türkiye uygulaması
The issue of shares to the international markets and the Turkey experiment
- Tez No: 279471
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. F. TAHİR DARDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tez çalışmasında, uluslar arası piyasalara hisse senedi ihraç süreci, nedenleri ve sonuçları ile incelenmiştir. Uluslar arası piyasalardan fon temin etmek isteyen şirketlerin, bu amaçla kullanabilecekleri programlara değinilmiştir. Şirketlerin uluslar arası piyasalardan fon temin etmekteki amaçlarının sermaye maliyetlerini düşürmek ve şirket prestijine katkı sağlamak olduğu anlaşılmaktadır.Uygulama örneği olarak Turkcell'in İMKB ve NYSE de eşzamanlı yapılan halka arzı incelenmiştir. Bu halka arzın İMKB ve Turkcell açısından sonuçları araştırılmıştır. Uluslar arası piyasalara yapılan hisse senedi ihracının her iki taraf için de olumlu olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the process of issuing shares to international markets is investigated with its reasons and results. The programs for the companies which want to fund from the international markets are issued.It is understood that companies funding from international markets aim to reduce the cost of capital and contribute the company?s prestige.As an application example, the initial public offering of Turkcell simultaneously both in ISE (İstanbul Stock Exchange) and NYSE is studied. The results of this initial public offering are examined in terms of Turkcell and İMKB. It is concluded that funding from international markets is positive for both of them.