Elazığ ili çeşmeleri
Teh fountains of city elaziğ
  1. Tez No: 235438
  2. Yazar: AZİME FERYA AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT ÇAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 321
Özet
“Elazığ ili Çeşmeleri”konulu Yüksek Lisans tezi kapsamında Elazığ il merkezi ile birlikte; merkeze bağlı Yenikonak Köyü, Palu, kovancılar, Keban ve Alacakaya İlçeleri ve bu ilçelere bağlı olan köylerde tespit edilen toplam 49 adet çeşme örneği incelenmiştir. Çeşme örneklerinin bir tanesi 16. yüzyıl'a 4 tanesi 18. yüzyıl'a, iki tanesi 19. yüzyıl'a ve üç tanesi de 20. yüzyıl'a aittir. Kitabesi olmayan çeşmeler 18 ve 20. yy'lar arasına tarihlenmektedir. Çeşmelerin bir bölümü eyvanlı tipte inşa edilmişken bir bölümü nişi çevreleyen bir kemer, ayna taşında bir lüle ve bu lüleden akan suyun biriktiği bir su yalağından oluşmaktadır. Elazığ İli Çeşmeleri Anadolu'da yer alan örneklerden farklı olarak su deposuna sahip değildir. Çeşmelerin üst örtüleri düz dam biçimindedir. Üst örtü önden arkaya doğrun kar ve yağmur sularının birikmemesi için meyilli yapılmıştır.Çeşme cephelerinde yoğun bir bezeme ile karşılaşılmaz. Cephelerde en çok dikkat çeken unsur neredeyse hepsinde sivri ya da yuvarlak kemerin kullanılmış olmasıdır. Elazığ ili Çeşmeleri'nde inşa malzemesi olarak taş kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the context of the fountains of Elazığ, the masters thesis 49 fountains samples were examined in Elazığ; yenikonak,Willage that is bound to the city center and the country boroughs that are Kovancılar, Palu, Keban and Alacakaya and the villages that are bound to these country boroughs.One of fountains' samples is belong to 16th century, the four samples are belong to 18th century, and three samples are belong to 20th century. While one part was build in the shape of eyvan; the other part is consisted of an arc that is enclosed to the deep of this arc; a spout of a fountain in the mirror stane and a watercraft that is full of the water poured from this spout. You can not see so much deceration on the sides of fountains. The most attrative factor is that topered and rounded arcs are used in almost all sides. The stone is used in the fountains as a builing material.