Türkiye'deki kadın örgütleri ve bu örgütlerin çalışmaları üzerine bir inceleme
Women's organizations in turkey and a rewiew on studies of this organizations
  1. Tez No: 235439
  2. Yazar: HEDİYE ŞİRİN ZORBA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BELMA TOKUROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de kadın hareketlerinin tarihini ve sivil toplum alanına katkılarını konu edinmektedir.Sivil toplum kavramı ilk olarak Batı dünyasında ortaya çıkmıştır.60'lı yıllardan sonra yükselişe geçen sivil toplum anlayışının içinde kadın hareketleri önemli bir yer tutar. Batı'da kadın hareketleri sanayileşme döneminde başlamıştır. Osmanlı'da da aynı dönemler de başlayan kadın hareketlerine Tanzimat'ın etkisi büyük olmuştur.Ataerkil toplum yapısı içinde kadınların konumunu her zaman erkek belirlemiştir. Yasalar ve toplum kuralları da kadını aile içinde konumlandırmıştır. Başlangıçta sivil toplumun olanaklarından yararlanma hakkını da erkekler eliyle kullanan kadın, değişen toplumsal şartlar sonrasında bu hakkı eline almıştır.Türkiye'de kadın hareketleri sivil toplum oluşumunun en önemli ayağıdır.Araştırmada, yukarıda bahsedilen teorik tartışmaların ardından, dünya genelinde ve Türkiye'de kadın hareketleri hakkında bilgi verilmiştir.Türkiye'de bugüne kadar kurulmuş kadın örgütleri oluşum sebepleri bakımından incelenmiştir. Son olarak devlet eksenli kuruluşlar ve feminist eksenli örgütler incelenerek bir değerlendirme yapılmıştır.Anahtar Sözcükler1.Kadın Hareketleri2.Sivil Toplum3.Kadın Sivil Toplum Örgütleri
Özet (Çeviri)
This study is based on the history of woman movements in Turkey and their contribution to civil society.The concept of civil society emerged for the first time in western countries. Woman movements have a significant place in the understanding of civil society, which began to rise after the 60's. In the West, woman movements commenced during the industrialisation period. The Tanzimat (the Ottoman Reform, which is a period of reformation that began in 1839 and ended with the First Constitutional Era in 1876) had a great effect on woman movements that appeared in The Ottoman Empire in the same period. Male always determines the position of women in the structure of patriarchal society. Laws and social rules locate woman in family as well. Woman, who in the beginning had used the right of taking advantage of the opportunities of civil society under the control of men, gained that right after the social conditions that had changed in women's favour. In Turkey woman movements are the most significant part of the formation of civil society.In this study, following the theoretical discussions aforementioned above, some further details about woman movements both in Turkey and in the world are given.Woman organisations which have been founded thus far in Turkey are all examined in the respect of the reason of formation. Lastly, after the examination of states institutions and the feminist organisations an assessment is made.Key Words1. Woman Movements2. Civil Society3. Woman Sivil Society