İş Hukukunda geçersiz fesih ve geçersiz feshin hüküm ve sonuçları
Void termination and the provisions and consequences of the void termination in Labour Law
  1. Tez No: 235444
  2. Yazar: A. ADA MANAV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ MOLLAMAHMUTOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 561
Özet
İş güvencesi kavramı dar anlamıyla işçilerin feshe karşı korunmasını ifade etmektedir. İş güvencesi kurumu 22.05.2003 tarihinde kabul edilen 4857 sayılı İş Kanunu'nun 18-21. maddeleri çerçevesinde ayrıntılı olarak düzenlenmiştir. Çalışma konumuzu oluşturan feshin geçersizliği kural olarak, fesih bildiriminde geçerli sebep gösterilmemesi veya gösterilen sebebin geçerli sebep oluşturmaması şeklinde ifade edilebilir. Ancak her ne kadar feshin geçersizliği, geçerli bir fesih sebebinin olmaması ve dolayısıyla geçerli sebebe dayanmayan fesih şeklinde anlaşılıyor olsa da, İş K.m.19'da fesih usulüne ilişkin birtakım şartlar getirilmiştir. İşçi, işveren tarafından yapılan feshin geçersizliğini ileri sürerek feshe itiraz davası açabilir. Davanın kabulü halinde mahkemece feshin geçersiz olduğu tespit edilmiş olur. Ancak bu geçersizliğin hüküm ifade edebilmesi için işçinin kanunda öngörülen süre içinde işverene başvurarak işe başlatılmayı talep etmesi gerekmektedir. İşçinin işverene başvuru yapıp yapmamasına göre geçersiz feshin farklı sonuçları doğmaktadır. İşçinin başvuru yaparak işe başlatılması halinde, fesih yapılmamış sayılarak, iş ilişkisi kesintisiz devam eder. Buna karşın, işçinin işe başlatılmaması halinde iş sözleşmesi sona erer ve işverence işçiye iş güvencesi tazminatı ödenir.
Özet (Çeviri)
In a limited sense, ?the work security? means protecting the workers against termination. Work Security Organisation has evaluated by the Labour Law 4857 of 22.05.2003. As a rule, the voidness of termination may be stated as not denoting a reasonable case or the voidness of denoted case on the termination notification. However,altough voidness of termination is understood as not containing a reasonable case ,so as a termination not based on a reasonable case, , a set of clauses has been determined for termination process in Labour Law Article 19. Employee can appeal an objection case to termination against employer by maintaining voidness of termination. Shall the case is acepted, the voidness of termination becomes confirmed by the court. However, for becoming effective of this judgement, employee must request his starting to work by applying to employer in the time period cited in law. The consequences of void termination arise considering whether employee has applied to employer. Shall employee starts to work by applying to employer, work relation continues uninterrupted as if termination has never done. In spite of this, unless employee is started to work, work contract ceases and work security compensation is paid to employee by employer.