Anayasa Mahkemesinin iptal kararlarının geriye yürümezliği sorunu
Problem of non-retroactivity of the Constitutional Court's annulment decisions
- Tez No: 616337
- Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Anayasalar, ülkelerin geçmişte yaşadığı tecrübelerden izler barındırmakta ve yaşanan toplumsal sorunlara hukuki zeminde çözüm bulmak amacıyla varlığını korumaktadır. Anayasa Mahkemesinin anayasa yargısı ile ulaşmayı hedeflediği sonuç, hukuk devletinin bir gereği olarak, anayasanın üstünlüğünü sağlamanın yanında, temel hak ve özgürlükleri korumaktır. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, genel olarak Türk Anayasa Mahkemesinin anayasaya uygunluk denetimi, Mahkemenin anayasaya uygunluk denetimi sonucunda verdiği iptal kararlarının tarihi süreç içerisindeki yeri, niteliği ve sonuçları anlatılmış ve geriye yürümezlik ilkesi hakkında kısa açıklamalara yer verilmiştir. İkinci bölümde, iptal kararlarının geriye yürümezliği ilkesinin hukuki ve sosyolojik dayanağından bahsedilmiş, bununla birlikte söz konusu ilkenin uygulamada, yasama, yürütme ve yargı organları ile idari, ceza, hukuk ve vergi davaları açısından etkisi incelenmiştir. Yine bu bölümde, geriye yürümezlik ilkesi, çeşitli yorum metodları açısından değerlendirilmiştir. Son bölümde ise Anayasa Mahkemesinin iptal kararlarının geriye yürümezliği ilkesinin uygulanmasından doğan sorunlar tespit edilmiş ve soruna ilişkin çözüm önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Constitutions bear the traces of the countries' past experiences and continue their existence in order to find legal solutions to the social problems. The result sought to be achieved by the Constitutional Court through the constitutional jurisdiction is, as a requirement of the rule of law, to ensure the superiority of the Constitution as well as to protect fundamental rights and freedoms. Our study consists of three parts. In the first part, in general, the Turkish Constitutional Court's constitutionality review and the place, nature and consequences of the annulment decisions rendered by the Court are discussed, as well as a brief explanation of the principle of non-retroactivity is provided. The second part mentions the legal and sociological basis of the principle of non-retroactivity. In addition, the impact of the relevant principle, in practice, on the legislative, executive and judicial bodies as well as on the administrative, criminal, civil and tax cases is examined. The principle of non-retroactivity has also been evaluated from the point of various interpretation methods in this part. In the last part, the problems originating from the application of the principle of non-retroactivity of the Constitutional Court's annulment decisions are identified and solutions are proposed.