Bozkır kavimlerinde liderlik anlayışı (İskit, Hun, Göktürk)
The comprehension of leader ship of in steppe tribes (İskit, Hun, Göktürk)
- Tez No: 235449
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ DURMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bozkır Coğrafyasında hakimiyet kuran ve güçlü bir yapıya sahip olan atlı kavimlerdeki devlet geleneği ve teşkilatı çok önemli bir yer tutmaktadır.Bu çalışmanın amacı, devlet anlayışının doğuşunu, gelişmesini ve şekillenmesini etkileyen unsurları incelemek, bozkırda devlet kavramı ve anlayışının nasıl oluştuğu, geçirdiği evreleri, devleti oluşturan unsurları, kağanların görev ve yetkileri, hakkında bilgi edinmektir.
Özet (Çeviri)
he tradition and organazition of the state in tribes with horses having a powerful structure and an important role.The aim of this study is to investigaten the elements affecting the development and taking on a shape of state apprehension and to get information how the state concept and apprehension had been formed its stages, the elements composing of a state, duties and authorities of khans.