Yapılandırmacı yaklaşıma göre tasarlanmış sosyal bilgiler sınıfına ilişkin öğrenci görüşlerinin incelenmesi
Yapilandirmaci yaklaşima göre tasarlanmiş sosyal bilgiler sinifina ilişkin öğrenci görüşlerinin incelenmesi
  1. Tez No: 235504
  2. Yazar: MECAN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERDA ŞULE KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Araştırmanın amacı; tasarlanan sosyal bilgiler sınıfı hakkında öğrenci görüşlerinin belirlenmesi olarak ifade edilebilir. Araştırma kapsamında tasarlanan sosyal bilgiler sınıfının, öğrencilerin sosyal bilgiler dersine yönelik akademik başarıları ve sosyal bilgiler dersine karşı bakış açılarını, öğrencilerin düşüncelerinden hareketle saptamaktır.Tezin birinci bölümünde yapılandırmacı sosyal bilgiler öğretimi üzerinde durularak genel bir değerlendirme yapılmıştır. Yapılandırmacı sosyal bilgiler öğretiminin olmazsa olmazları arasında olan materyal kullanımı üzerinde durulmuştur. Ayrıca tezde öğretmen/branş dersliği uygulaması, klasik sistem ile derslik sisteminin karşılaştırılması ve branş dersliklerinin düzenlenmesinde dikkat edilmesi gereken hususlar üzerinde durulmuştur.Araştırmada nitel araştırma yöntemleri kullanılmıştır, araştırmanın deseni eylem araştırması olarak ifade edilebilir, araştırmanın örneklemini; İstanbul Sefaköy ilçesindeki İnönü İlköğretim Okulunda öğrenim gören 18 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış mülakat formu kullanılmıştır. Elde edilen bulgular kodlanarak araştırmanın temaları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research can be stated as to determine the students? point of views about the designed Social Science Class to determine the students? point of views to the Social Science Lesson and their academic success in the Social Science Lesson by the help of their own views.The first part of thesis is about social studies education. In the thesis includes approach constructıvısm approach in social studies and thesis also involves system of social studies class In the research, qualitative research methods are used, the texture of the research can be stated as the action research, the sample of the research consists of 18 students studying at İnönü Elementary School in Sefaköy town in Istanbul. Semi-structured interview form is used as the data collection instrument in the research. The themes of the research are coded by the help of the findings.