İlk öğretim ikinci kademe 8. sınıf görsel sanatlar dersinde 'eser analizi' etkinliğinin, sanat eleştirisine yönelik bilgisayar destekli öğretimi ve örek CD tasarımı
Computer supported trainning and simple cd designing for the subject of ?the art work analysis? in the secondary public school second grade? 8. grade visual arts lesson according to art criticize technique
- Tez No: 235592
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT BOYDAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırmanın amacı ilköğretim 8.sınıf görsel sanatlar dersinde eser analizi konusunun, araştırmacı tarafından tasarlanan eğitim CD'si yoluyla öğretilmesinin öğrencilerin ders başarısı üzerindeki etkisinin incelenmesidir.Bu araştırmada, 2007?2008 yılında Ankara'da bulunan bir ilkokulda 8.sınıf görsel sanatlar dersinde öğrenim gören 46 öğrenci üzerinde (deney=23, kontrol=23) deney ve kontrol grubu oluşturulmuştur. Bu gruplara öntest, sontest ve kalıcılık testleri uygulanmıştır. Öğrencilerin derse ilişkin başarılarının ölçülmesinde, araştırmacı tarafından geliştirilen 30 soruluk çoktan seçmeli ?eser analizi başarı testi? uygulanmıştır.Verilerin analizinde, öntest, sontest ve kalıcılık testleri başarı puanlarının gruplar arası farkların belirlenmesinde t-testi, grup içi farkların belirlenmesi için tekrarlı ölçümlerde tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Varyans analizi sonucu farkın anlamlı çıkması durumunda hangi gruplar arasında fark olduğunun belirlenmesi için LSD testi uygulanmıştır.Bu araştırmada elde edilen bulgulara göre, ders konularına göre tasarlanan CD'lerin hızlı öğrenmede, öğrenilen bilgilerin kalıcılığını arttıracağını ve ders dışında da bilgisayar kullanılarak öğreniminin pekiştirileceği ve yapılacak yeni araştırmalara katkıda bulunacağına yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research examines the subject of art (work) analysis for secondary school K8? visual art lesson on pupils achievement by teaching with an educational programme CD which developed by the researcher.At the researching has been constituted an experiment and control group for 46 pupils (experiment: 23 control: 23) who having training at a school about visual art lesson for secondary school K8 that in Ankara between 2007-2008. For the groups have been applied first and last permanental tests. For mesure to pupils achievement about the lesson have been used a work analysis achievement test for optional 30 questions which devoloped by the researcher.For datums? analysis have been used t-test for first and last permanental tasts? achievement score to determine differences between the groups and Single Way Varyans Analysis for repetitive mesurements to determine differences group interiors. The results of varyans analysis when difference has been found meaningful applied LSD test for determine to differences how is between groups.According to the findings; CD that developed for lessons subject have been found to contribute to quickly learning, lasting of information which learned and using to computer on lesure time.Based on problems that came out in the end of the researching has been given place to suggestions that put forward by researcher.