Özel eğitim danışmanlığı yoluyla düşük akademik performanslı öğrencilerin yapabildiklerini dikkate alarak yapılan öğretim düzenlemesinin amaçları gerçekleştirmesindeki etkililiği
Effectiveness of the education designed in line with what they are able to do through special educational consultancy on achievement of the goals of students with lower academic performance
  1. Tez No: 235590
  2. Yazar: SEDA KIRAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, özel eğitim danışmanlığı yoluyla düşük akademik performanslı öğrencilerin yapabildiklerini dikkate alarak öğretim düzenlemesinin amaçları gerçekleştirmesindeki etkililiğini belirlemektir. Araştırmada ayrıca öğretmenlere yönelik bir sosyal geçerlilik ölçeği uygulanmıştır.Araştırmanın deseni tek denekli deneysel desenlerden uyarlamalı dönüşümlü uygulamalar desenidir.Araştırmanın deneklerini, 2008?2009 öğretim yılında Nurçin Sayan İlköğretim Okulu iki ayrı üçüncü sınıf şubesine devam eden iki öğrenci oluşturmaktadır.Araştırma verilerinin toplanabilmesi için, öğretmen görüşme formu, Hayat Bilgisi, Matematik ve Türkçe dersi kontrol listeleri, ?Saat Okuma? ve ?Atatürk'ün Hayatı? ayrıntılı değerlendirme ölçü aracı, sosyal geçerlilik formu geliştirilmiş ve kullanılmıştır.Araştırmada elde edilen verilerin analizinde grafiksel analiz kullanılmıştır.Araştırmada elde edilen bulgular şu şekildedir;?Özel eğitim danışmanlığı yoluyla düşük akademik performans gösteren öğrencilerin yapabildiklerini dikkate alarak yapılan öğretim düzenlemeleri Matematik ve Hayat Bilgisi disiplin alanlarında amaçları gerçekleştirmelerine yol açmıştır.?Geleneksel yönteme göre yapılan öğretim düzenlemeleri düşük akademik performans gösteren öğrencilerin tümünde Matematik ve Hayat Bilgisi disiplin alanlarında amaçları gerçekleştirmelerine yol açmamıştır. Ancak 1 nolu öğrencinin amaçları gerçekleştirmesine yol açmıştır.?Özel eğitim danışmanlığı yoluyla yapabildiklerini dikkate alarak yapılan öğretim düzenlemeleri düşük akademik performanslı öğrencilerin Matematik ve Hayat Bilgisi disiplin alanlarında amaçları gerçekleştirmelerinde geleneksel yönteme göre yapılan öğretim düzenlemelerinden daha etkilidir.?Özel eğitim danışmanlığı yoluyla yapabildiklerini dikkate alarak yapılan öğretim düzenlemeleri Matematik ve Hayat Bilgisi disiplin alanlarında düşük akademik performanslı öğrencilerin kazandıkları amaçları farklı ortam ve kişiye genellemelerinde etkili olduğu izlenimi edinilmektedir.?Araştırmaya katılan öğretmenler özel eğitim danışmanlığı yoluyla yapabildiklerini dikkate alarak yapılan öğretim düzenlemeleriyle ilgili olarak öğrencilerin öğrenmesine yol açtığını ve öğrencilerin özelliklerine göre planların verilmesinin kullanışlılığı hakkında olumlu görüş bildirmişlerdir.Düşük akademik performanslı öğrencilere özel eğitim danışmanlığı yoluyla anında müdahale edilerek yapabildikleri ve gereksinimleri belirlenerek bu gereksinimlere ve yapabildiklerine göre öğretimlerin düzenlenmesi onların gelişim ve disiplin alanlarında ilerlemelerini sağlayabilir.Ayrıca özel eğitim danışmanlığının, düşük akademik performanslı öğrencilerin amaçları gerçekleştirmeleri dışında öğrencinin derse katılma isteğini arttırması ve öğretmenin öğrenciyi gözlemlemesi, tutumunun değişmesini ve kaygılarının giderilmesini sağlayabileceği düşünülmektedir. Bu bulgular ışığında özel eğitim danışmanlığıyla yapabildiklerine göre öğretime yönelik ve ileride yapılabilecek bilimsel araştırmalara dair öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The overall objective of this study is to define the effectiveness of the education designed in line with what they are able to do through special educational consultancy in achievement of the goals of students with lower academic performance. The study also includes a social validity scale for teachers.The design of the study is the rotating practices design that is tailored from single-subject experimental designs.Subjects of the study are two third-grade students who attend separate classes in Nurcin Sayan Primary School in the academic year of 2008?2009.A teachers? interview form, checklists for Life Sciences, Mathematics and Turkish Language classes, Detailed Evaluation Measurement Tools for ?Clock-Reading? and ?the Life of Ataturk? and a social validity for were developed and used to collect research data.Graphical analysis was made in analysis of the data obtained through the research.Findings of the research are as follows;?The education designed in line with what they are able to do through special educational consultancy enabled students with lower performances to achieve their goals in the disciplines of the Mathematics and Life Sciences.?The education designed in traditional methods did not enable any student with lower performances to achieve their goals in the disciplines of the Mathematics and Life Sciences. However it enabled the student 1 to achieve the goals.?The education designed in line with what they are able to do through special educational consultancy is more effective than the education designed in traditional methods in achievement of the goals of students with lower performances in the disciplines of the Mathematics and Life Sciences.?One can have the impression that the education designed in line with what they are able to do through special educational consultancy is effective in enabling students to generalize their achieved goals in disciplines of Life Sciences and the Mathematics into different venues and individuals..?Teachers involved in this study expressed positive views on practicality of the education designed in line with what they are able to do through special educational consultancy.Immediate intervention to the students with lower academic performances through special educational consultancy, definition of their abilities and needs and designing the education in line with these abilities and needs may enable them to make progress in their disciplines.Furthermore, it is considered that the special educational consultancy does not only ensure students with lower performance to achieve their goals but also provides an increase in the willingness of students to participate in the class and allows teachers to observe the students and to change their attitude and eliminate their anxieties. In the light of the findings above, recommendations have been provided concerning the education designed in line with what they are able to do through special educational consultancy and the possible scientific researches in the future.