The effect of critical thinking on reading skills: A constructivist perspective
Eleştirel düşünmenin okuma becerileri üzerindeki etkisi: Yapılandırıcı bir yaklaşım
- Tez No: 235594
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. İSKENDER HAKKI SARIGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu araştırmada Çankırı Nevzat Ayaz Anadolu Öğretmen Lisesi'nin 9. sınıfında öğrenim görmekte olan öğrencilerin eleştirel düşünme ve yapılandırıcı yaklaşım ölçütlerine göre okuma becerileri ölçülmüştür. Eleştirel düşünme ve bilginin kişiselleştirilmesi gibi yöntemler kullanılarak kazandırılan okuma becerileri ile yüzeysel okuma becerileri elde etmiş olan iki sınıf birbiriyle karşılaştırılmıştır. Araştırmanın sonunda, eleştirel düşünme becerileri kazandırılan ve kazandırılmayan sınıfların okuma notları birbiriyle kıyaslanmıştır.Araştırmanın evrenini, İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen ve dört beceriyi kullanan devlet okullarındaki lise öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini Çankırı Nevzat Ayaz Anadolu Öğretmen Lisesi'nde 9. sınıfta öğrenim görmekte olan öğrenciler oluşturmaktadır. Bu araştırma kapsamında, bütün 9. sınıf öğrencileri için ayrı bir okuma sınavı kullanılmıştır.Araştırmanın sonucuna göre:1)Eleştirel Düşünme becerisi kazanan sınıflarda metni faklı yönden ele alma, yorum yapma, önerilen fikri kabul etme ya da reddetme gibi durumlar gözlemlenirken, diğer sınıflarda yazılan her bilginin doğru olduğuna dair yanlış bir kanı hâkimdir.2)Deney grubu yazarla ilgili bilgileri merak etmekte iken kontrol grubu bunu göz ardı etmektedir.3)Kontrol grubu sorulan sorulara metinden direk cevaplar bulmaya çalışırken deney grubu önceden elde etmiş olduğu veriyi de kullanarak analiz, sentez ve değerlendirme yapabilmektedir.4)Deney grubunun üretkenlik ve yaratıcılık özelliklerinde gözle görülebilen bir artış gözlemlenmiştir.5)Deney grubu görüş bildirme konusunda çekingen davranmamaktadır.Araştırma sonunda ortaya çıkan sorunlara dayalı olarak araştırmacı tarafından ortaya konulan önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine whether teaching reading skills by asking higher level thinking questions which are consistent with constructivism and critical thinking has an influence on the reading grades of the students or not.In this study, reading skills of 9th grade students in Çankırı Nevzat Ayaz Anatolian Teacher High School have been evaluated. The two classes having superficial reading skills and the two classes having reading skills gained by studying critical thinking and personalized information techniques have been contrasted. At the end of this study, the grades of the two groups have been compared.At the end of the research, it has been revealed that:1.While the experimental groups can deal with the text from different perspectives, make comments on it, and accept or refuse the arguments presented in the text, the control groups have a tendency to believe every piece of information in the text.2.Whereas the experimental groups wonder about the author, and the information related to him / her, the control groups ignore these facts.3.While the control groups strive to find direct answers from the text, experimental groups use the previous data in the text to make analysis, synthesis, and evaluation.4.Productivity and creativity of experimental groups have increased.5.Experimental groups have not been shy of expressing their thoughts on a topic.The suggestions made by the researcher based on the problems have been added at the end of the research.