Ankara ili ilköğretim okulları ögretmen ve yöneticilerinin öfke kaynakları, öfkelerini ifade etme biçimleri ve öfke yönetimi stratejilerine ilişkin görüşleri
The opinions of elementary school administrators and teachers in Ankara province in relation to their causes of anger, anger expression styles and anger management strategies
  1. Tez No: 235685
  2. Yazar: NİHAN DEMİRKASIMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNAYET PEHLİVAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu arastırmanın amacı, ilkögretim okullarında görev yapan ögretmen veyöneticilerin öfke kaynaklarına iliskin görüslerini, öfkelerini ifade etme biçimlerini veöfke yönetimi stratejilerini saptamaktır. Tarama modeli niteliginde olan arastırmaevrenini, 2005-2006 Ögretim yılında Ankara Büyüksehir Belediyesi sınırlarıiçerisinde bulunan 542 resmi ilkögretim okulunda görev yapan 1181 ilkögretimokulu müdür ve müdür yardımcısı ile bu okullarda görev alan 10052 sınıfögretmeni olusturmustur. Arastırmanın örnekleminde 356 yönetici ve 381 sınıfögretmeni yer almıstır.Veri toplama çalısması gerçeklestirilirken öfke ile ilgili literatür taranmıs, ilgilikavramlar incelenmis ve bunlar birer soru ifadesine dönüstürülerek anketmaddeleri olusturulmustur. Anket maddeleri olusturulurken uzman görüsünebasvurulmustur. Elde edilen veriler SPSS programında çözümlenmistir.Verilerin çözümlenmesinde yüzde, frekans dagılımları ve aritmetikortalamalar kullanılmıstır. Ögretmen ve yöneticilerin öfke kaynaklarına iliskingörüsleri, öfkelerini ifade etme biçimleri ve öfkelerini yönetmede kullandıklarıstratejilerin cinsiyet ve göreve göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermedigi t-testiile, mesleki kıdeme göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermedigi tek yönlüvaryans analizi (ANOVA) ile incelenmistir.Arastırma sonuçlarına göre, ögretmen ve yöneticilerin öfke kaynaklarınailiskin görüsleri boyutunda görev ve kıdem degiskeni bakımından bir farklılıkbulunmamıstır. Öfke kaynakları bakımından cinsiyet degiskenine göreyöneticilerde fark olmadıgı, kadın ögretmenlerin erkek ögretmenlere göre okul veokul çevresindeki öfke kaynakları karsısında daha sık öfke duyduklarıbelirlenmistir. Ögretmen ve yöneticilerin öfkelerini ifade etmeleri boyutunda,ögretmen ve yöneticilerin öfkelerini ifade ederken benzer ifadeler kullandıkları,ögretmenlerin yöneticilere göre , kadın yöneticilerin de erkek yöneticilere göreöfkelerini daha sık ifade ettikleri belirlenmistir. Kıdem de ögretmen ve yöneticilerinöfkelerini ifade etmelerinde önemli bir degiskendir. Son boyut olan ögretmen veyöneticilerin öfkelerini yönetmede kullandıkları stratejiler bakımından görev vecinsiyete göre anlamlı bir fark bulunmazken, kıdem her iki grup için de önemli birdegiskendir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the opinions of the elementary schoolteachers and administrators related to their causes of anger, anger expressionstyles and anger management strategies. This is a descriptive survey and theresearch population consists of 10052 teachers of the first grade of elementaryschools and 1181 school administrators who work in 542 public elementaryschools in the area of Metropolitan Municipality of Ankara (Altındag, Mamak,Çankaya, Keçiören, Yenimahalle, Etimesgut, Gölbası and Sincan). Researchsample composed of 356 school administrators and 381 elementary schoolteachers.At the phase of developing the instrument and gathering data, literaturerelated to anger has been reviewed, related aspects have been examined andquestionnaire items have been constituted by transforming these reviews intoquestion sentences. While questionnaire items were being constituted, experts?opinions have been called upon. When analysing the data, the Statistical Packagefor Social Sciences (SPSS) was used.The data gathered in the research were analyzed by such techniques asarithmetical mean and frequency, percentage and means. In order to find outwhether the opinions of school administrators and teachers related to their causesof anger, anger expression styles and anger management strategies significantlydifferent in terms of their gender and duty, the t-test was used. The VarianceAnalysis (ANOVA) was used in order to find out whether the opinions of schooladministrators and teachers related to their causes of anger, anger expressionstyles and anger management strategies significantly different in terms ofprofessional experience.According to the results of the research, there is no significant difference inthe opinions of the school adminisrators and teachers related to their causes ofanger in terms of duty and proffesional experience. In terms of gender, there is nosignificant difference between administrators and teachers whereas femaleteachers tend to be more frequent angry than male teachers. In the angerexpression styles dimension, it was determined that teachers express their angermore frequent than administrators and female administrators express their angermore frequent than male administrators. Besides this the expressions used byadministrators and teachers were similiar. Proffesional expression is an importantvariable both for teachers and administrators. In the opinions of administrators andteachers in relation with their anger management strategies, there is no significantdifference in terms of gender and duty between teachers and administratorswhereas professional experience is a significant variable both for teachers andadministrators.