Milli Eğitim Bakanlığı zihinsel engelliler eğitim uygulama okullarında okul?veli ilişkilerinde yaşanan sorunlara ilişkin yönetici ve veli görüşleri
Opinions of the administrators and parents in ankra province issues lived in school-parent relationships in mentally disabled education application schools belonging to ministry of national education
- Tez No: 235686
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN KARAMAN KEPENEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Arastırmanın amacı, Ankara ili sınırları içinde bulunan Milli EgitimBakanlıgı'na baglı zihinsel engellilere yönelik egitim uygulama okullarıyöneticilerinin ve bu okullara devam eden zihinsel engelli ögrenci velilerinin, okulveliiliskilerinde yasanan sorunlara iliskin görüslerini ortaya koymaktır.Arastırmanın çalısma grubunu, Ankara ili egitim uygulama okullarında görevyapan ve arastırmaya katılmaya istekli 10 okul yöneticisi ve 15 ögrenci velisi(toplam 25 katılımcı) olusturmustur. Veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmısgörüsme formu kullanılmıstır. Egitim uygulama yöneticilerinin ve velilerinin, okulveliiliskilerinde yasanan sorunlarına iliskin görüsleri yapılan görüsme ile alındıgıiçin, verilerin analizinde nitel arastırma yöntemi kullanılmıstır. içerik analizi ile okulyöneticilerinin ve velilerinin belirttikleri görüsler analiz edilmistir. Egitim uygulamaokullarında okul-veli iliskilerinde yasanan sorunlar, velilerin okulun yönetiminekatılımında, velilerin çocugun egitimine destek vermesinde, velilerin okultarafından egitilmesinde, veliler tarafından okullarda egitsel etkinliklerdüzenlemesinde yasanan sorunlara iliskin görüsler olmak üzere dört anakategoride incelenmistir. içerik analizi sonucunda egitim uygulama okullarındaokul-veli iliskilerinde yasanan sorunlara iliskin en yüksek düzeydeki görüsleri;?Okulun Yönetimine Katılım? ana kategorisinde, yöneticiler (%48,57) kararlarınalınmasına katılımda; veliler ise kararların uygulanmasına katılımda (%20,69)görüs belirtmislerdir. ?Okul?Veli iliskilerinde Çocugun Egitimine Destek Verme?ana kategorisinde yöneticilerin, %42,64 ile velinin özel egitime bakıs açısınınyetersizligi, velilerin ise (%47,36) çocugunun egitimine zaman ayıramamanoktasında görüs bildirdigi saptanmıstır. ?Velinin Okul Tarafından Egitilmesinde?yasanan sorunlara iliskin yöneticiler sorunun (%29,41) velilerden kaynaklandıgınıbelirtilirken, velilerin (%7,77) daha çok zaman konusunda yasadıkları sorunu dilegetirdikleri görülmektedir. ?Veliler Tarafından Egitsel Etkinlikler Düzenlemesi? anakategorisinde yöneticiler ve veliler (%45) ile sosyo-ekonomik düzeyden kaynaklısorunların oldugunu dile getirmislerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this reseach is to signpost the point of views of the parents of thementally disabled students related to the issued lived in school-parent relationshipstaking place in the education application schools within the boundaries of AnkaraProvince aimed at mentally disabled ones belonging to Ministry of Education. Theresearch working group is configured of 10 school administrators who are on duty inAnkara Province education application schools and who are willing to participate inthe research and 15 student parents (total of 25 participants). Semi-structuredquestion form has been used as the tool of data collection. As the point of views ofthe education application administrators and parent for the issues lived in schoolparentsrelationships are collected with the negotiations carried out, qualitativemethodology has been used in the analysis of the data. With the content analysis,school administrators? and parents? expressed point of views have been analyzed.The issues lived in school- parent relationships in the education application schoolshave been examined under four main categories as being: the participations of theparents to the school management, parents supports for the children?s education, thetrainings of the parents by the school and the issues encountered in the organizing ofthe training activities by the parents in the schools. In the result of the contentanalysis, it has been determined that their highest level of point of views for theschool- parent relationships in the `?Participation in School?s Management?? maincategory were the administrators (48,57%) in the participation for the decisionmaking,; and were the parents (20,69%) for the applications of the decisions taken.In the main category of `?Supporting Child?s Education in School- parentRelationships??, it has been indicated by the administrators (42,64%) the inadequacyof the parents point of views for the private training and on the other side the parents(47,36%) provided the accord of viewpoints in not being able to spare time for theprivate education of the child. The highest level of the administrator point of viewrelated to the issues lived for the `?Training of the parent by the School?? had 29,41 byindicating that it was sourced from the parents while the parents (7,77%) have rathervoiced their problems about the issues lived for the subject of time. In the maincategory of `?The organizations of the Training Activities by the parents??, theadministrators and the parents (45%) have together voiced the existence of issuessourced from socio-economical levels.