Kanunî Vecihe Daryal'ın saz eseri icrasının özellikleri
Descriminative features performance of Kanunî Vecihe Daryal
  1. Tez No: 235699
  2. Yazar: DİDEM TAŞKIN
  3. Danışmanlar: PROF. EROL DERAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Sanat Müziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Yapılan bu çalışmanın amacı, Kanunî Vecihe Daryal'ın icra ettiği saz eserlerindeki icra nota farklılıklarını tespit etmek, çıkan farklılıkları inceleyerek, sanatkârın eser icrasının özelliklerini ortaya koymaktır.Tüm bu bilgileri elde etmek için, birçok arşiv ve kütüphanede araştırılmalar yapılarak, icra edilen saz eserleri kayıtlardan notaya alınmış ve icra ile orijinal nota arasındaki farklılıkları irdelenmiştir. Analiz sonuçları tablolar halinde sunulmuş ve yorumları yapılarak sonuçları değerlendirilmiştir. Kaynaklar belirtilerek çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to find the differences of Vecihe Deryal's works about how performing notes and analyse the differences and find the specialities of Daryal's performings.To achieve all these information a lot of archives and libraries have been searched also, all the performed worked have been taken as notes and the original notes have been compeared by performed notes to examine how Daryal has performed. Analysed results have represented as tableaus and their results is considered and commented. Study is terminated by denoting resources.