Platon'da tanri sorunu
Plato's view of god
- Tez No: 235721
- Danışmanlar: DOÇ. AYHAN BİCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
- Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada hedeflenen , Antik Yunan medeniyetinin doğal bir uzantısı olarak kabul edilen Platon ' un felsefesinde önemli bir yeri olan tanrı görüşünü , idea ve ruh öğretileri içinde değerlendirmektir . Bu amaç doğrultusunda , Platon ' un orta ve son dönem diyaloglarında tanrı görüsünün analizinin yanı sıra , Platon ' un tanrısının kim veya ne olduğuna dair öne sürülmüş olan kabuller , Platon yorumcularının düşünceleri ışığında irdelenmiştir .
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze Plato ' s view of god , which has a very important place in Plato ' s philosophy that is admitted as a natural extension of Ancient Greek civilization , in relation to his doctrines of idea and soul . In this way , besides the analysis of Plato's view of god in his middle and late period dialogues, already accepted thoughts on who or what Plato's god is, are examined under the light of Plato commentators ' thoughts .