İnsan kaynakları planlaması: Emniyet örgütü Ankara ili kaçakçılık birimleri örneği
Human resources planning: The example of anti-smuggling units of police organization in Ankara province
- Tez No: 235720
 - Danışmanlar: PROF. DR. KASIM KARAKÜTÜK
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Education and Training, Defense and Defense Technologies
 - Yıl: 2007
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu araştırmayla, genel olarak insan kaynakları planlaması, EmniyetÖrgütü Kaçakçılık Birimlerinden Ankara Kaçakçılık Biriminde insan kaynaklarıplanlaması uygulamaları, buna ilişkin âmir ve memur sınıfı işgörenleriningörüşleri, insan kaynakları planlamasına ilişkin mevcut politikalar, işgörengereksiniminin saptanması ve branşlı olarak işgören istihdamı, insankaynakları bölümünde görev yapan işgörenlerin alanla ilgili aldıkları eğitimlerindeğerlendirilmesi amaçlanmıştır. Tarama modelinde olan araştırmanın,çalışma grubu olarak Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve OrganizeSuçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü işgörenleri tanımlanmış, araştırmacıtarafından geliştirilmiş olan ?Emniyet Örgütü Kaçakçılık Birimlerinde İnsanKaynakları Planlaması: Ankara İli Örneği Anketi? isimli ve üç bölüm ve 43sorudan oluşan veri toplama aracı, 35'i âmir ve 218'i memur olmak üzeretoplam 253 işgörene uygulanmıştır.Veri toplama aracının geçerlik ve güvenirlik çalışmalarından kapsamgeçerliğinde, alanla ilgili uzmanların görüşleri, yapı geçerliği ise faktör analizitekniği ile incelenmiştir. Araştırmanın alanyazına dayalı alt amaçlarınıgerçekleştirmeye yönelik veriler, ilgili yazılı kaynaklardan derlenmişaraştırmanın amaçları doğrultusunda değerlendirilmiş, veri toplama aracındanelde edilmiş veriler kullanılabilirlik denetiminden geçirilmiş, çözümlemeler iseSPSS (11.5) istatistik paket programı yardımı ile yapılmıştır. Araştırmanın altamaçları arasında yer alan kaçakçılık birimlerinde insan kaynaklarıplanlamasına ilişkin görüş ve değerlendirmeler, frekans ve yüzde dağılımlarıile betimlenmiştir. Sınıflama türü ölçeğine sahip görüş içeren sorulardaişgörenlerin görüşleri arasında anlamlı bir farklılık olup olmadığınınsaptanması kay-kare testiyle, likert türü dereceleme ölçeği sorularında,işgörenlerin unvanları ve görev süresi yönünden işgörenlerin görüşleriarasında anlamlı bir farklılık olup olmadığı t-Testi ile ölçülmüş, yine likert türüdereceleme ölçeği sorularından görev yapılan birim yönünden görüşleriarasında anlamlı bir farklılık olup olmadığının saptanması amacıyla tek yönlüvaryans analizi (ANOVA) kullanılmıştır.Araştırma bulgularına göre, unvan, görev süresi ve görev yeriyönünden kaçakçılık biriminde görev yapan işgörenler, Kaçakçılık branşlıolarak görev yapmayı, işgörenin yeniliklere açık olmaları yönünde yönetimindestekleri ve fiziksel koşulların iş verimliliğini artırmaya yönelik çabalarıdesteklemektedirler. Ayrıca insan kaynakları planlamasında, çalışanlarıngörüşlerinin alınmadığı, işgörenin olumlu güdülenmelerini sağlayacakdüzenlemelerin yapılmadığını ve ekonomik koşullardaki değişmelerin dikkatealınmadığını düşünmektedirler.Araştırma sonuçlarına göre insan kaynakları planlamasının en az biryıllık süreyi kapsaması gerektiği, kaçakçılık birimindeki mevcut işgörensayısının yetersiz olduğu, önümüzdeki beş yıl için, işgören sayısının artacağı,işgören gereksiniminin saptanması ve planlanmasının birimin üst kademeyöneticileri tarafından yapıldığı, işgören gereksinimi belirlemenin yöneticideneyimine dayandığı ve standart bir işe alıştırma eğitiminin olduğu sonucunaulaşılmıştır.Araştırmanın sonuçları doğrultusunda, insan kaynakları planlamasınınen az üç yıllık süreyi kapsayacak şekilde yapılması gerektiği, işgören sayısınınartırılması, fiziksel koşulların geliştirilmesi, yetiştirme ve geliştirme eğitimlerininartırılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes and evaluates how the academic titles, the systemof academic appointment, promotion, and remuneration processes influenceand shape the academics? profesional views, attitudes, and perceptions, thieracademic identity and expectations from the science and knowledge, and thequalitiy&quantity of their academic activities. The study method was acorrelational survey. The research population consisted of 79.555 academicsfrom the 51 public universities who were working during the 2004-2005academic year. Multi-stage sampling method was used in selection of theresearch sample. Three criteria were used when selecting the researchsample: firstly, universities put into three groups according to three differentcriteria that they use in appointing academics (Group I, Group II and GroupIII). Secondly, academics? specialist topics or fields were grouped as science,medical and social sciences. Thirdly and finally the academics were groupedin terms of the academic ranks (professor, assistant professor, associateprofessor, research assistant). The final research sample composed of 382academics. The research questionnaire was designed by the researcher inlinewith the research aim and objectives to identify and evaluate the influence ofthe Academic Title, Academic Title Rising and Academic Appointment processon the academics and the work they produce.The Statistical Package Program for Social Sciences (SPSS) was usedto analyze the data collected by the questionnaire. The means and standarddeviation were used to assess the impact of academic title rising andacademic appointment processes on the universities structure and operation.In order to determine the opinions of the academics about academic title risingand academic appointment processes on the universities structure andoperation, the one-way ANOVA analysis was used to determine whether ornot there are any differences between universities groups, academic? positionsand their area of study.The main research findings of this study are as follows: participantspointed out that they primarily choose the communities? current issues andaffairs for the research topic that haven?t been studied before as an academicwork. Participants believes that the academic titles, the title rising andacademic appointment processes have negative impacts on the quality ofresearch, limiting critical thinking and hinders selection of research topics thatcould benefit the community.Participants are cynical about the meaning of academic titles, itsfunction and effects on the academic life. There is a strong feeling amongacademics that academic titles are becoming more just a tool for accessingthe universities? facilities and resources. The higher the title, the moreresources are available to you and as consequence, increased chance ofpromotion for higher grade. There appears to be a negative correlationbetween the rising of the academic titles and position and the quality of thework. Participants believe that high academic title and grade do not improvethe quality of the work produced. The academic titles are affecting and limitingprofessional cooperation and the democratic relationships betweenacademics.In addition, participants suggests that the number articles and researchproduced is a significant advantage when promoting and appointing anacademic rather than quality and content of the articles. This approach doesnot improve quality of academic work and scientific developments. Lack ofresources and inadequate facilites at universities are also affecting the qualityof academic works. The system drives academics towards quick, effortlessand low cost research projects, instead of the real theoritical and scientificresearch which needs more time, resources and effort.