10. sınıf coğrafya dersinde yer alan iklim tipleri ve bitki örtüsü konularının cbs ile öğretilmesinin öğrenci başarısına etkileri (Erzurum örneği)
The effects of cbs based teaching of the subjects of climate types and vegetation in 10 th grade geogrpapy class on student achievement (The Erzurum sample)
- Tez No: 235771
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERHAT ZAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Son yıllarda egitim ögretim faaliyetlerinde hızlı degisimler yasanmaktadır. Her geçengün daha etkin ögrenmeyi saglamak amacıyla yeni yöntemler, teknikler ve materyallergelistirilmekte ve kullanılmaktadır. Bu degisime ayak uydurmaya çalısan cografya dersinin yenimüfredatı (2005) incelendiginde, yapılandırmacı, ögrenme ve etkinlik merkezli, becerilereagırlık veren, alternatif ölçme ve degerlendirmeleri içeren, ana ve ara disiplinlerle isbirliginikuvvetlendiren, bütüncül-tematik bakıs açılarını yansıtan bir yaklasım görülmektedir. Buözellikleri ile yeni cografya ögretim programının dogru, açık ve kolay bir sekilde ögrenciyeaktarılabilmesi için yararlanılan en önemli materyallerden biri de bilgisayar destekli CBS(Cografi Bilgi Sistemleri) programlarıdır.Bu çalısma, 10. sınıf cografya derslerinde yer alan iklim Tipleri ve Bitki Örtüsükonularının CBS ile islenmesinin ögrenci basarısına etkisinin ortaya konulması amacıylayapıldıgı için, öncelikli olarak cografya müfredatı ve CBS sistematigi hakkında bilgi verilmistir.Arastırmanın deneysel bölümü ise 2008?2009 egitim ögretim yılında Erzurum İli,Yakutiye ilçesi Hacı Sami Boydak Anadolu Lisesi ve Sükrüpasa Lisesi'nde uygulanmıstır. Buçalısma için 9. ve 10. sınıflarda cografya dersinde yer alan iklim tipleri ve bitki örtüsükonularının CBS uygulamaları ile ögretilmesinin uygun olacagı düsünülmüstür. Çalısma, birideney, bir digeri de kontrol grubu olmak üzere, iki grup üzerinde yürütülmüstür. Arastırmadadeney ve kontrol grubuna basarı testi uygulanmıs, sonuçlar SPSS Programındadegerlendirilmistir. Derslerde, deney grubuna CBS uygulamaları, kontrol grubuna isegeleneksel yöntemler uygulanmıstır. Sonuçlar degerlendirilerek CBS teknolojileri kullanılarakyapılan derslerin ögrenci basarısına etkisi belirlenmeye çalısılmıstır.Basarı öntestinde; deney ve kontrol grubunun sorulara verdikleri dogru cevaplarınortalaması, birbirine yakın olmasına ragmen, sontest sonuçlarından deney grubununcevaplarının ortalamasının, kontrol grubuna göre daha yüksek oldugu ortaya çıkmıstır.Arastırmanın nitel bulgularından çıkan sonuçlar degerlendirildiginde ise; CBS ile yapılanetkinliklerin uygulandıgı deney grubunun basarısının daha yüksek oldugu görülmüstür.Bu bulgular ısıgında, CBS temelli etkinlik ve uygulamalarla islenen cografyaderslerinin ögrencilerin basarılarında, geleneksel yöntemlere göre önemli bir oranda artısa yolaçtıgı belirlenmistir.
Özet (Çeviri)
In recent years, there seem rapid changes in education and teaching. In order to provideeffective learning, new methods, techniques and materials are always developed and used.Given the new curriculum of the course of geography (2005) which tries to keep pace with thischange, it is seen that a constructivist, learning and task based approach, emphasizing skills,including alternative measurement and evaluation, strengthening the cooperation with the mainand secondary disciplines and reflecting a holistic and thematic views. Along with this,computer assisted geographical information systems (GIS) is one of the most importantmaterials for a correct, clear and easy transmission of the new geography teaching program.Since, this study aims to investigate the effect of GIS on the students? achievement on thesubjects of Climate Types and Vegetation in grade 10 Geography classes, at the very outsetinformation was given about Geography curriculum and the systematic of GIS.The experimental part of the study was conducted on the students of Hacı Sami BoydakAnatolian High School and Sükrüpasa High School, at Yakutiye Municipality, Erzurum city. Inthis study, the subjects of Climate Types and Vegetation in grades 9 and 10 in Geographyclasses were determined to teach via CBS implementation. The study was conducted by meansof treatment and control groups. Achievement test was applied to both groups, the result wereanalyzed via SPSS statistical program. During the classes, while GIS was used in treatmentgroup, in control group conventional methods were applied. The results were evaluated and theeffect of GIS technologies on student achievement was investigated.It was seen that, though in achievement pretest, the mean of the correct answers of both groupswas seen to be close to each other, in posttest results, the mean of the answers given bytreatment group turned to be higher than the control group?s mean. As for the qualitativefindings of the study, it was seen that the achievement level of the students who were taught bymeans of GIS activities was seen higher.In sum, it was found that GIS based activities in Geography classes significantly increased theachievement level of the students compared to conventional methods.