Ortaöğretim 9. sınıf öğrencilerinin iklim konusundaki kavram yanılgılarının giderilmesinde kavramsal değişim yaklaşımının etkisi
The effect of conceptual change approach to eliminate 9th grade high school students? misconceptions about climate subject
- Tez No: 235834
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL KOCA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 309
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaöğretim 9. sınıf öğrencilerinin iklim konusundaki kavramyanılgılarını belirlemek ve bu yanılgıların giderilmesinde kavramsal değişim yaklaşımına dayalıöğretimin etkinliğini, geleneksel öğretim yöntemleri ile karşılaştırılarak tespit etmektir.Araştırmanın örneklemi, Trabzon il merkezinde bulunan genel bir lisenin 9. sınıflarındaöğrenim gören iki şubedeki öğrencilerden oluşturulmuştur. Araştırmada, yarı deneysel yöntemkullanılmıştır. Araştırmaya dahil edilen sınıflardan biri kontrol (n=45) diğeri deney grubu olarak(n=45) seçilmiştir. Deney grubunda iklim konusunun öğretiminde, kavramsal değişim metinlerive kavram haritaları kullanılırken, kontrol grubunda ise konu geleneksel öğretim yöntemleriyleişlenmiştir. Araştırmada veri toplamak amacıyla; İklim Başarı Testi (İBT), İklim Kavram Testi(İKT) uygulanmış, ayrıca öğretmenlerle mülakat ve sınıf içi gözlemler yapılmıştır. Deney vekontrol grubu öğrencilerinin ön test ve son test puanlarının analizi t testi ve tek yönlü varyansanalizi kullanılarak yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, ön testte, kavram anlama başarısıaçısından, deney ve kontrol grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farkın olmadığı, sontestte ise deney grubunun lehine anlamlı bir farkın olduğu belirlenmiştir. Araştırmanınsonucunda, iklim konusunun öğretiminde, kavramsal değişim yaklaşımına dayalı öğretimyöntemleri ve materyallerin geleneksel yöntemlere göre daha etkili olduğu belirlenmiştir.Araştırmanın sonunda araştırmacılara, öğretmenlere ve program geliştirme uzmanlarına bazıönerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explore misconceptions of 9th grade high school students aboutthe subject of climate and to determine the effectiveness of teaching based on conceptual changecompared to the traditional teaching methods to overcome these misconceptions. The samplingof the study was formed with two classes of 9th grade students from a general high school in thecity-center of Trabzon. A quasi-experimental method was used in the study as a research design.One of the classes that was selected for the study was chosen as a control group (n=45), and theother class was chosen as an experiment group (n=45). Conceptual change texts and conceptmaps were used to teach climate subject to the experiment group. In contrary, traditionalteaching methods were used to teach the same subject to the control group. For the purpose ofcollecting data, Climate Success Test (CST) and Climate Concept Test (CCT) wereimplemented, and also interviews with teachers and classroom observation were utilized. Thecontrol and experiment groups? pre-test and post-test scores were analyzed by One-WayANOVA and t test. Analysis of the data showed that there was not a statistically significantdifference between the control and the experiment group in the pre-test in terms of the conceptunderstanding achievement. However, post-test results showed that there was a significantdifference in favor of the experiment group. It was concluded that teaching methods andmaterials based on conceptual change were more effective than traditional teaching methods toteach climate subject. At the end of the study, a number of recommendations were made to theresearchers, teachers and curriculum developers.