Taekwondo sporcularında online foam roller ve core egzersiz eğitimi programının dinamik denge, fonksiyonel hareket taraması ve bazı performans parametreleri üzerindeki etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of online foam roles and core exercise training program on taekwondo athletes on dynamic balance, functional movement screening and some performance parameters
- Tez No: 712772
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı taekwondo sporcularında online foam roller ve core egzersiz eğitim programlarının fonksiyonel hareket taraması, dinamik denge, çeviklik, esneklik ve atlama parametreleri üzerindeki etkilerini karşılaştırmaktır. Çalışmaya 44 taekwondo sporcusu (yaş ortalaması 12,07±1,47 yıl) dahil edildi. Katılımcılar core egzersiz eğitim grubu (n=22) ve Foam Roller (FR) egzersiz eğitim grubu (n=22) olmak üzere randomize olarak iki gruba ayrıldı. Her iki grup haftada 2 gün, 8 hafta boyunca 16 seanslık online egzersiz programını tamamladı. Kas iskelet sistemi asimetri ve disfonksiyonları Fonksiyonel Hareket Taraması Testi (FHT), dinamik denge Y Denge Testi (YDT), çeviklik Taekwondo'ya Özel Çeviklik Testi, esneklik Otur-Uzan Testi ve atlama performansı Üç Adım Atlama Testi ve Durarak Uzun Atlama Testi ile değerlendirildi. Tüm değerlendirmeler egzersiz programı öncesi ve sonrası olmak üzere iki defa uygulandı. Egzersiz programı sonrasında core grubunda FHT'nin derin çömelme ve toplam skorunda, YDT'nin sağ ve sol bacak posteromedial, posterolateral ve kompozit (birleşik) değerleri ile esneklik testinde meydana gelen fark egzersiz programı sonucu lehine anlamlıydı (p˂0,05, p˂0,01), çeviklik ve sol bacak üç adım atlama testleri ise egzersiz programı sonrası aleyhine anlamlı olarak farklı bulundu (p˂0,05). FR grubunda FHT'nin derin çömelme, yüksek adımlama, gövde stabilitesi, rotasyon stabilitesi ile FHT toplam skoru ve YDT parametrelerinin hepsi egzersiz programı sonrası lehine anlamlı olarak farklı bulundu (p˂0,05, p˂0,01). Her iki grubun egzersiz sonrası hareket parametreleri karşılaştırıldığında ise anlamlı olarak farklı bulunmadı (p˃0,05). Taekwondo sporcularında core ve FR egzersiz eğitimleri FHT, YDT ve esneklik performansları üzerinde anlamlı olarak iyileşmeler sağlamıştır. Ancak bu iyileşmelerde core ve FR egzersizlerinin birbiri üzerinde üstünlüğü yoktur. Her iki uygulama da taekwondo sporcularında antrenman programlarına dahil edilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the effects of online foam roller and core exercise training programs on functional movement scanning, dynamic balance, agility, flexibility and jumping parameters in taekwondo athletes. Forty-four taekwondo athletes (mean age 12,07±1,47 years) were included in the study. Participants were randomly divided into two groups as core exercise training group (n=22) and Foam Roller (FR) exercise training group (n=22). Both groups completed online exercise program of 16 sessions, 2 days a week, for 8 weeks. Functional movement was evaluated with Functional Movement Screening Test (FMS), dynamic balance Y Balance Test (YBT), agility with Taekwondo-Specific Agility Test, flexibility Sit-Reach Test and jumping performance with Triple Jump Test and Standing Long Jump Test. All evaluations were performed twice, before and after the exercise program. After the exercise program, the difference in deep squat and total score of FMS, right and left leg posteromedial, posterolateral and composite (combined) values of YBT and flexibility test in the core group was significant in favor of the exercise program result (p˂0,05, p˂0,01), agility and left leg triple jump tests were found to be significantly opposition after the exercise program (p˂0,05). In the FR group, deep squatting, high stepping, trunk stability, rotation stability and FMS total score of FMS and YBT parameters were all significantly different in favor of the post-exercise program (p˂0,05, p˂0,01). When the movement parameters of both groups after exercise were compared, it was not found to be significantly different (p˃0,05). Core and FR exercise training provided significant improvements in FMS, YBT and flexibility performances in taekwondo athletes. However, core and FR exercises are not superior to each other in these improvements. Both applications can be included in training programs for taekwondo athletes.