Tip 2 diyabetin önlenmesinde yüksek lifli ve düşük yağlı beslenmenin önemi
The importance of high fiber and low fat nutrition in preventing type 2 diabetes
- Tez No: 236225
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN SATMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Nutrition and Dietetics, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Yaşam tarzındaki hızlı değişim ile birlikte gelişmiş ve gelişmekte olan toplumların tümünde diyabet prevalansı hızla yükselmektedir. Ülkemizde diyabet riski yüksek olan kişilerde yaşam tarzı değişimi ile tip 2 diyabetin önlenmesini inceleleyen çalışma sayısı oldukça kısıtlıdır. Çalışmamız yüksek riskli bireylerde lif oranı yüksek ve yağ oranı düşük beslenme ve egzersizin diyabetin önlenmesindeki etkisini araştırmak, ayrıca bu beslenme şeklinin inflamasyon belirteçlerinden yüksek duyarlıklı C-reaktif protein (hs-CRP) ve rezistin üzerindeki etkilerini saptamak amacı ile yapılmıştır. Çalışmamıza katılan 67 prediyabetik birey 9 ay süre ile takip edilmiş, vizitlerin 1/3'ü ya da daha azına katılanlar kontrol, diğerleri aktif grupta değerlendirilmiştir. Katılımcılara en az %5 kilo kaybetmeleri, lif tüketimlerini arttırıp yağ tüketimlerini azaltmaları ve düzenli egzersiz yapmaları yönünde hazırlanmış spesifik bir eğitim programı uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Rapid change of lifestyle in both developed and developing communities, lead to progressively increased prevalence of diabetes. Studies which aimed to prevent type 2 diabetes by changing the life style in individuals with high diabetes risk in our country are limited. Our study aimed to search the effect of high fiber and low fat nutrition and exercising in preventing diabetes in high risk individuals, and also to determine the effects of such a nutrition on high sensitive-C reactive protein (hs-CRP) and resistin, which are some of the inflammation markers. 67 pre-diabetic individuals participated in our study, who were followed throughout 9 months, individuals who participated in 1/3 of visits or less have been evaluated in the control group, and the others in the active group. The participants have received a specific training program to lose weight at least 5%, to increase fiber consumption and to decrease fat consumption, and to exercise regularly.