Kronik plak tip psoriasis hastalarında serum neopterin, prokalsitonin, ASO ve CRP seviyeleri
Serum neopterin, procalcitonin, ASO and CRP levels in chronic plaque psoriasis patients
  1. Tez No: 236290
  2. Yazar: YAŞAR İBRAHİMBAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUALLA POLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Psoriasis ciltte antijen sunan hücreler tarafından başlatılan, keratinositlerin T hücre aracılı hiperproliferasyonu ile karakterizedir. İmmunolojik olayların başlamasına neden olan antijen bilinmemektedir. Son çalışmalar streptokok enfeksiyonlarıyla kronik plak psoriasis arasındaki ilişkiyi desteklemektedirÇalışmamız Aralık 2007 - Nisan 2008 tarihleri arasında Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji polikliniğine başvuran kronik plak tip psoriasisli 40 hasta ve 40 sağlıklı bireyden oluşan kontrol grubu ile yapıldı. Psoriasis tanısı konulan hastalarda ve kontrol grubunda ASO, CRP, PCT ve neopterin seviyeleri ölçüldü. Sürekli değişkenler t testi ile kategorik değişkenler chi kare testi ile karşılaştırıldı. Neopterin, ASO, CRP ve PCT arasındaki ilişki pearson korelasyon testi ile değerlendirildiHasta grubunun serum ASO, CRP, PCT ve neopterin seviyeleri kontrol grubuyla karşılaştırıldığında PCT ve neopterin seviyelerinde istatistiksel olarak anlamlı fark bulunurken ASO ve CRP seviyelerinde anlamlı fark bulunmadı. PASI skoru ile yapılan pearson korelasyon testi sonucunda PASI- neopterin ve PASI- CRP arasında istatistiksel anlamlılık tespit edildiKronik plak psoriasisli hastaların akut alevlenmesinde PCT'nin anlamlı yüksekliği bakteriyel bir antijenik uyaranın olabileceği yönündedir. Neopterin yüksekliği de bu antijenik uyaran sonrasında hücresel immun sistemin aktive olduğuna işaret etmektedir. Ancak ASO değerinde yükselme olmaması streptokokal bir enfeksiyon olmadığını belirtirken olası enfeksiyöz ajanlar açısından hastaların kültürlerle detaylı araştırılması gerektiğini ortaya koymaktadırÇalışmamızın kronik plak tip psoriasis etyopatogenezinde streptokoklar dışındaki antijenik uyaranın etkili olabileceğini ortaya koymak açısından anlamlı olduğunu ancak daha geniş ve kapsamlı çalışmalarla desteklenmesi gerektiğine inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
Psoriasis has been characterized by T-cell mediated hyper proliferation of keratinocytes initiated by antigen-presenting cells on the skin. The antigen, causing the initiation of immunologic reactions has not been known. Recent have been supported the relationship between streptococcus infections and chronic plaque psoriasisOur study was performed on total of 40 patients with make an application with chronic plaque psoriasis to Abant, Izzet Baysal University, Medical School Dermatology Polyclinic and a group of 40 healthy individuals between December 2007 - April 2008. ASO, CRP, PCT and neopterin levels were measured in patients diagnosed with psoriasis and a control group. Constant variables were compared using t test, and categorical variables were compared using chi square test. Relationship between neopterin, ASO, CRP and PCT was evaluated with Pearson correlation testWhen serum ASO, CRP, PCT and neopterin levels of the patient-group were compared with those of the control group, significant difference was found statistically in PCT and neopterin levels; on the other hand, no significant difference was found in ASO and CRP levels. As a result of Pearson correlation test conducted with PASI scores, statistical significance was determined between PASI-neopterin and between PASI-CRPSignificant rise in PCT in acute aggravation of chronic plaque psoriasis in patients points to the presence of an antigenic stimulus of bacterial origin. A rise in neopterin points to the activity of cellular immune system following this antigenic stimulus. However, lack of a rise in ASO value indicates to the absence of a streptococcal infection and that patients need to be studied in detail for possible infectious agents by using cultures.