Ratlarda siyatik sinir bloğunda amitriptiline deksmedetomidin eklenmesinin blok süresine etkisi
Effect of amitriptyline and dexmedetomidine combination on block duration in rat sciatic nerve blockade
- Tez No: 236294
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT DURMUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Lokal anestezik etkileri bupivakainden daha potent olan amitriptilin, yüksek konsantrasyonlarda kullanıldığında dozla ilişkili olarak, nörotoksik etkilerinin şiddetide artar. Nörotoksik etkileri, amitriptilinin lokal anestezik olarak kullanımını sınırlandırmaktadır. Bu çalışmada; ratlarda siyatik sinir bloğunda amitriptiline deksmedetomidin eklenmesinin, farklı amitriptilin dozlarında blok başlama ve bitiş süresine etkisinin, tek başına amitriptilin ve bupivakainle karşılaştırılması amaçlandı.Gereç ve Yöntem: Çalışmada toplam 42 adet erkek Sprague-Dawley rat rasgele 7'şerli 6 gruba ayrıldı. Grup 1; amitriptilin 0.625 mg, Grup 2; amitriptilin 0.312 mg, Grup 3; deksmedetomidin 10 µg, Grup 4; amitriptilin 0.625 mg ve deksmedetomidin 10 µg, Grup 5; amitriptilin 0.312 mg ve deksmedetomidin 10 µg, Grup 6; %0.5 bupivakain.Ratlara 5mg/kg intraperitoneal ketamin enjeksiyonu ile anestezi verildi. Posterior yaklaşımla sağ bacakta lateral insizyon ile siyatik sinir eksplore edilerek epinöryum ve perinöryum bütünlüğüne zarar vermeden siniri çevreleyen faysa altına 0.2 mL lokal anestezik enjekte edildi. Lokal anestezik etkinliği motor fonksiyon, proprioseptif ve nosiseptif duyu değerlendirilerek belirlendi. Grup içi verilerin değerlendirilmesinde Kruskal-Wallis testi kullanıldı. Gruplar arası farkların değerlendirilmesinde tek yönlü Varyans analizi ( Oneway ANOVA) ve Post Hoc testlerden Tukey HSD testi kullanıldı. Değerler ortalama ? standart sapma olarak verildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Local anesthetic effects of amitriptyline are more potent than bupivacaine in high concentration and severity of neurotoxic effects increase depending on dose. Neurotoxic effects limits usage of amitriptyline as a local anesthetic. In this study, we aimed to compare the effect of different amitriptyline dose in combination with dexmedetomidine on block duration in rat sciatic nerve with amitriptiyline alone and bupivacaine.Materials and Methods: Total 42 Sprague-Dawley male rats were included into study. There were six groups and each groups contained seven rats. Groups 1: amitriptyline 0.625 mg, Groups 2: amitriptyline 0.312 mg, Groups 3: dexmedetomidine 10 µg, Groups 4: amitriptyline 0.625mg and dexmedetomidine 10 µg, Groups 5: amitriptyline 0.312 mg and dexmedetomidine 10 µg, Groups 6: 0.5% bupivacaine.Rats were anesthetized with 5mg/kg intraperitoneal ketamine injection. The sciatic nerves were exposed by lateral incision of the right thighs on posterior approach. 0.2 mL test dose of local anesthetic was injected beneath the fascia surrounding the nevre but out side of epineurium and perineurium. Effectiveness of local anesthetic were determined by nociceptive, proprioceptive response and motor function. Kruskal-Wallis test was used to analyze the data within the groups. One-way analysis of variance (Oneway ANOVA) and Post Hoc Tukey HSD test were used to determine statistical significance of difference between the groups. Data are presented as mean ± standart deviation.