Gebelikte obezitenin 25 (OH) vitamin D üzerine etkisi
The effect of maternal obesity on serum 25 (OH) vitamin D levels
  1. Tez No: 833348
  2. Yazar: SUMRU TÜFEKÇİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ ANDAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
“Gebelikte Obezitenin 25 (OH) Vitamin D Üzerine Etkisi”Amaç: Çalışmanın amacı obezitenin 25 (OH) Vitamin D seviyeleri üzerindeki olası negatif etkisini gebelik koşulları içinde incelemek ve birinci trimesterde halihazırda uygulanmakta olan vitamin replasmanı tedavisinin obezite varlığında revizyon ihtiyacı olup olmadığını değerlendirmektir. Materyal ve Metod: Bu çalışmada 18-45 yaş arası tekiz gebeliği olan takiplerinde klinik semptom gösteren ek hastalığı olmayan ve kliniğimizde doğum yapan ve gebeliğinin birinci trimesterinde vücut kitle endeksi 30'un üzerinde tespit edilen 100 gebe çalışma grubuna, aynı özelliklere sahip fakat vücut kitle endeksi 25'in altında olan 100 gebe ise kontrol grubuna dahil edilmiştir. Hastalar vücut kitle endeksi değerine göre iki gruba ayrılmıştır. İki grubun 25 (OH) Vitamin D, TSH ve Vitamin B12 sonuçları karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların kontrol grubunda yaş ortalaması 30,1 iken, obez grubunda 30,2 izlendi (p=0,904). VKİ değeri obez gebelerde 23,4±2,39; kontrol grubunda ise 32.8±3,16 olarak izlendi.
Özet (Çeviri)
"The Effect of Maternal Obesity on Serum 25 (OH) vitamin D Levels'' Objective: The aim of this study is to observe the possible detrimental effect of obesity on blood 25 (OH) vitamin D levels during the first trimester of pregnancy, and thus re-evaluate the need for dose titration of vitamin D replacement in patients suffering from maternal obesity. Materials and Methods: In this study 100 patients in their first trimester of pregnancy who had a BMI value larger than 30, who were otherwise healthy and who underwent labor in our clinic to deliver healthy neonates were included in the study group; while another group of 100 patients also in their first trimester who had a BMI value lower than 25 were accepted as the control group. Results: The study group had a mean age of 30,1±4,8; while the control group had a mean age of 30,2±5,6 (p=0,904). The obese group had a mean BMI of 32.8±3,16; while the control group mean BMI was observed as 23,4±2,39.