Otistik çocuk ve aile özelliklerinin aile işlevlerine etkisi
Influence of the autistic child and families characteristics on families function
- Tez No: 236857
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu çalışmada, otistik çocuk ve aile özelliklerinin aile işlevlerine etkisini belirlemek amaçlanmıştır. Araştırma İstanbul ve İzmir illerinde Kasım 2007- Mart 2008 tarihleri arasında, otistik çocuklara destek niteliğinde kurulmuş olan vakıflar ve derneklerde gerçekleştirilmiştir. Evreni, otistik çocuğa sahip bu kurum ve kuruluşlardan hizmet alan aileler oluşturmaktadır. Çalışma örneklemini, çalışmaya katılmayı kabul eden 108 aile oluşmuştur. Veri toplama aracı olarak tanıtıcı bilgi formu ile anneler tarafından doldurulan Aile Değerlendirme Ölçeği (ADÖ) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study aimed to determinate influence of an autistic child?s and families characteristics on families function. The study was conducted in foundations and associations that aim to support autistic children in Istanbul and Izmir between October 2007 ? March 2008. The population of study was consisted of all autistic?s families and received service from these organizations. The simple of the study included 108 families who agreed to participate in the study. For gathering data, an information form was used in addition to Famly Assessment Device (FAD) which was administered to mothers in order to evaluate family function.