Fetus kadavralarında yüzeyel venlerin fossa cubitalis içerisinde yerleşimleri ve birbirleri ile ilişkileri
The positioning of superficial veins in the cubital fossa and the relations between superficial veins on fetus cadavers
- Tez No: 236865
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. HALUK ULUUTKU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışma 15 Ekim 2007 ile 15 Nisan 2009 tarihleri arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı'nda gerçekleştirildi.Araştırmada Anabilim Dalı laboratuarında bulunan %10 formaldehit içerisinde tahnit edilmiş intrauterin yaşları 17.9 - 35.8 haftalar arasında değişen 32 adet normal ve anensefalik fetus kadavrasının 59 adet (29 sağ, 30 sol) fossa cubitalis bölgesi diseke edildi. Fossa cubitalis bölgesindeki venleri değerlendirmek için Epicondylus lateralis ile epicondylus medialis arası uzunluk (A), El bileği genişliği (B), Önkol boyu (C), epicondylus lateralis ile v.cephalica arasındaki uzunluk (Aa), epicondylus medialis ile v.basilica arasındaki uzunluk (Ab), v.cephalica ile v.basilica arası uzunluk (Ac), v.mediana cubiti distalden proksimale v.cephalica ile v.basilica arasında yer alıyorsa I.durum; v.basilica ile v.cephalica arasında yer alıyorsa II. Durum, V.mediana cubiti'nin distal ucunun epicondylus medialis ile epicondylus lateralis arasındaki uzunluğa dik bir şekilde inen uzunluk (D1), proksimal ucunun epicondylus medialis ile epicondylus lateralis arasındaki uzunluğa dik bir şekilde inen uzunluk (D2) ve proksimal ve distal uçlarını birleştiren doğru olan v. mediana cubiti'nin boyu (E) ölçüldü. Her bir fossa cubitalis için ölçümsel değerler elde edildi. Bulunan ölçüm sonuçları normal-anensefalik, sağ kol - sol kol, yaş ve cinsiyetlerine göre gruplandırılarak istatiksel olarak değerlendirildi ve bazı farklılıklar bulundu.Çalışmada; Yüzeyel venlere en rahat ulaşım yeri olan fossa cubitalis bölgesine girişim yapılması planlandığında, tüm bu faklılıkların dikkate alınması gerekir. Burada v.cephalica, v.basilica ve v.mediana cubiti'nin değişik şekillerde ve yerlerde bulunabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.Fossa cubitalis içerisindeki venlerin topografik yerleşimlerinin belirlenmesi bu venlere yapılacak girişimlere yol gösterecektir.
Özet (Çeviri)
This study was performed in Karadeniz Technical University, Faculty of Medicine, Department of Anatomy between 15th October, 2007 and 15th April, 2009.In the study, 59 fossa cubitalis region (29 right, 30 left) of 32 normal and anencephalic fetus cadavers with intrauterine ages ranging between 17.9 and 35.8 weeks that had been embalmed in 10 % formaldehyde in the Department Laboratory were dissected. In order to evaluate the veins in the fossa cubitalis region, the distance between Epicondylus lateralis and epicondylus medialis (A), Wrist length (B), Forearm length (C), the distance between epicondylus lateralis and v.cephalica (Aa), the distance between epicondylus medialis and v.basilica (Ab), the distance between v.cephalica and v.basilica (Ac), if v.mediana cubiti lay from distal to proximal between v.cephalica and v.basilica 1st case; and if it lay between v.basilica and v.cephalica 2nd case, the perpendicular distance of the distal edge of V.mediana cubiti to the section between epicondylus medialis and epicondylus lateralis (D1) the perpendicular distance of the proximal edge to the section between epicondylus medialis and epicondylus lateralis (D2) and the length of v. mediana cubiti that joins the proximal and distal edges (E) were measured. Measurement values were recorded for each fossa cubitalis. The measurement results were grouped according to normal-anencephalic, right arm ? left arm, age and gender attributes so as to carry out statistical evaluations and as a result several differences were found.When an intervention to fossa cubitalis region which is the best location to reach surface veins is intended, all these differences should be taken into account. It should not be forgotten that v.cephalica, v.basilica and v.mediana cubiti may take various forms and hold different locations in this perimeter.Determining the topographic locations of the veins within fossa cubitalis will guide interventions to these veins.