Eskişehir'de halkın tüketimine sunulan kıymanın bakteriyolojik analizi
- Tez No: 23694
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MERİH KIVANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırma Eskişehir'de halkın tüketimine sunulan kıymaların bakteriyolojik içeriğini ve halk sağlığına uygunluğunu belirlemek ayrıca ülkemiz şartlarına uygun olarak hazırlanacak standartlara kaynak olabilecek veriler elde etmek amacıyla yürütülmüştür. Kıyma örnekleri şehrin sosyo-ekonomik yönden farklılık gösteren 10 bölgesinden Mayıs 1991-Ocak 1992 tarihleri arasında tesadüfi olarak seçilen kasaplardan alınmıştır. Toplam 90 adet kıyma örneği alınarak total aerobik bakteri sayısı (TABS), psikrofilik bakteri, koliform, E. coli, B. cereus, S. aureus, C. perfiringens, fekal Streptecoccus, maya ve küf sayıları ile Salmonella-Shigella bakterileri yönünden incelenmiştir. Sonuç olarak, Eskişehir'de 10 değişik bölgeden alınan kıyma örnek¬ lerinin bakteriyolojik açıdan potansiyel bir tehlikenin varlığı belirlen¬ miştir. Buna göre ülkemiz koşullarına uygun bakteriyolojik standartların belirlenerek, en kısa zamanda uygulumaya konulması ve bunun takibi için gerekli önlemlerin alınması zorunluluğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been underlaken to determine the bacteriological content of the ground beef consumed in Eskişehir and to obtain data that could be used to set ground beef standarts according to conditions in our country. Ground beef samples were collected from May 1991-January 1992, from 10 different meal stores which were chosen randomly sosioeconomically different section of the city of Eskişehir. Total of 90 ground beef samples were analyzed for their total aerobic bacteria number, psychrotrophilic bacteria, coliform, E. coli, B. cereus, S. aureus, C. perfîringens, fecal Streptecoccus, yeast and mould counts and for the presence of Salmonella and Shigella bacteria. As a result, the ground beef samples poor quality and to have various bacteria that are potential health hazard for public. So the proper bacterio¬ logical standarts for ground beef set and enforceed immediately.