A cultural market model
Kültürel bir pazar modeli
  1. Tez No: 237067
  2. Yazar: AMAÇ HERDAĞDELEN
  3. Danışmanlar: DR. HALUK BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Toplumsal etkileşim ve kişisel begeniler tüketim davranışlarımızı derinden etkiler. Bireyin davranışlarını yonlendiren pek çok etken olmakla beraber, en temel seviyede bu davranışları kişisel ve toplumsal iki bilesenin etkileşiminin bir sonucu olarak modelleyebiliriz. Kişisel bilesen bireyin begenilerini, toplumsal bilesen ise cevresiyle (arkadaşları, ailesi, toplumun geri kalanı) girdigi etkiles¸imin davranışlar üzerindeki etkisini temsil eder. Bu bilesenleri tanımlamak ve aralarındaki etkileşimin dogasını incelemek bilgisayar bilimleri, toplum bilim, bilişsel bilimler, ekonomi ve fizik gibi pek çok disiplinin katkıda bulundugu aktif bir araştırma alanı olmuştur.Hesaba dayalı modeller kurmak ve incelemek bu araştırmanın bir parçasıdır ve fizikçiler uzun zamandır bir etmenin iki alternatiften birisini secmesi gerektigi du-rumları yansıtan modelleri sunmakta ve incelemektedirler. Gerçek dünyada da uygu-lama alanı bulabilecek bu karar verme problemlerine iki alternatiften birisinin seçimi soz konusu oldugu için ikili karar verme problemleri adı verilmiştir. Referanduma sunulmuş bir konuda evet ya da hayır oyu kullanmak, bir urünü almaya ya da alma-maya karar vermek bu modeller kullanılarak incelenebilen durumlardır. Bununla beraber kultürel pazarlarda gozledigimiz bir durum etmenlerin kararlarının ikili karar verme problemi olarak ele alınamayacagını gostermektedir. Bu da kısıtlı bütçe ve benzeri sebeplerden dolayı etmenlerin pazardaki her urünü tek tek degil topluca ele almaları ve ürünlerin kendi aralarında rekabet ediyor olmalarıdır. Bir ürün hakkında verilen tüketim kararı diger ürünler hakkında verilen karardan bagımsız degildir.Bu tezde kultürel pazarlar için hesaba dayalı bir model sunuyoruz. Amacımız bu model yardımıyla makro seviyede gerçeklesen tüketim davranışlarını incelemektir. Kultürel pazardan kastımız tüketicileri temsil eden bir etmen kümesi ve ürünleri (or. kitaplar, filmler, müzik albümleri) temsil eden bir ürün kümesinden olusan bir sistemdir. Tüketiciler birbirleri arasında toplumsal etkileşim içindedirler ve bu etkileşim ile kişisel begeniler tüketmeye karar verecekleri ürünleri belirler.Sonuçlar, ürünlerin pazar paylarının tüketicilerin kişisel begenileri arasındaki benzerlige ve toplumsal etkileşimin şiddetine aşırı hassas oldugunu gostermektedir. Olusan pazar payları arasındaki adaletsizlik ve bir urünün başlangıçtaki çekiciligi ile sahip oldugu pazar payı arasındaki korrelasyon degisen toplumsal etkileşim şiddeti degerlerine gore ani iniş ve çıkişlar gostermektedir.Elde ettigimiz sonuçların belirli parametre degerlerine bagımlı olmadığını gostermek için simulasyonlarımızı degişik parametre degerleri (or. etmenler arası ilişkileri belirleyen topolojik yapılar, etmen sayısı, vb.) kullanarak tekrarladık. Sayısal sonuçların degerleri degismekle beraber modelimizin davranışlarının çok geniş bir parametre deger yelpazesinde niteliksel olarak degismeden tekrarlandıgını gordük.
Özet (Çeviri)
Social interactions and personal tastes shape our consumption behaviorsof cultural products. The behavior of an individual is driven by many factors butat the simplest level we can model his behavior as the outcome of an interactionbetween a personal component, which represents his personal tastes, and a socialcomponent, which represents the e®ect of his peers, family, society and etc. onhis decisions. Identifying the social and personal components and studying theirinteraction at an emergent level is an active area of research which borrows methodsand techniques from various disciplines such as computer science, sociology, cognitivescience, economics, and physics.Constructing computational models and analyzing them is one part of theresearch and physicists have already come up with some models which help us to dealwith simple decision models where agents are required to pick one of two alternatives.This type of problems is called binary decision problems and can be applied to avariety of real world situations like voting for or against a legislation and buyingor not buying a product. However, in real cultural markets, where many productscompete with each other, the consumption decision is not a binary one because thepeople are limited in budget, time, etc. And the agents have to consider all optionsbefore they come to a decision. Therefore, it is not possible to view the decision ofconsuming a product or not as a simple binary decision because it is not independentof other products.viIn this thesis, we present a computational model of a cultural market and weaim to analyze the behavior of the consumer population as an emergent phenomena.We conceptualize a cultural market as a set of consumers and a set of cultural itemssuch as movies, songs, or books where the consumers make decisions to consumethe items or not. The consumers are in social interaction with each other and theymake decisions based on their personal opinions and social pressure together.Our results suggest that the ¯nal market shares of the cultural productsdramatically depend on the consumer heterogeneity and social interaction pressure.The inequality of the resulting market and the correlation between the initial attrac-tiveness and ¯nal market share of a product exhibits sudden increases and decreasesdepending on the values of social interaction pressure.We also extend our simulations to test the robustness of the observed phe-nomena with respect to the topology of the social interactions between agents andother model parameters. Our ¯ndings suggest that the relation between the result-ing market shares and the social interaction does not depend on the actual values ofthe parameters such as the number of agents or the properties of the topology butqualitatively same for a wide range of parameter settings.