URV ayrışımı ve uygulamaları
URV decomposition and its applications
  1. Tez No: 237069
  2. Yazar: KÜBRA ABA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ERBAY, YRD. DOÇ. DR. SEVGİ YURT ÖNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, İstatistik, Mathematics, Statistics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tez, URV temel matris ayrışımı, kesik URV ayrışımı ve güncelleme algoritması hakkında bilgi vermektedir. Güncellemenin matematiksel hesaplama karmaşası, r- ranklı tipindeki bir matris için O(nr) işlemdir. Teorik ve sayısal sonuçlar, URV Ayrışımının Tekil Değer Ayrışımı (SVD: Singular Value Decomposition) için iyi bir alternatif olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis, presents an URV-based matrix decomposition, the truncated URV decomposition and an updating algorithm for it. The computational complexity of the updating is O(nr) for an m-by-n matrix of rank r. The theoretical and numerical results presented shows that the decomposition can be a good alternative to the singular value decomposition.