Çinko ve bakırın sabit tavlama sıcaklığında 1050 alüminyum alaşım serisine difüzyonunun süreye bağlı değişimi
The change of zinc and copper diffusion in 1050 aluminium alloy series according to time at constant heat treatment temperature
  1. Tez No: 237155
  2. Yazar: EBRU KOÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DENİZ UZUNSOY, YRD. DOÇ. DR. SABİHA YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Difüzyon çifti yöntemi için Al-Cu ve Al-Zn metalleri seçildi. 2,4,8 ve 16 saat olmak üzere dört tavlama süresi seçildi. Numunelerin konsantrasyon profilleri ölçüldü ve Al içerisine Cu ve Zn difüzyonunun süreye bağlı olarak arttığı kimyasal analiz ve optik görüntülerden görüldü. İnterdifüzyon katsayısı, her tavlama süresi için; Matano-Boltzmann analizi, Darken analizi ve Arrhenius denklemi kullanılarak hesaplandı ve bu üç yöntem birbiriyle karşılaştırıldı. Matano-Boltzman analiziyle difüzyon katsayısının konsantrasyona bağlı olarak artarken, Darken analizinde; konsantrasyon değişiminin konsantrasyona bağlı olarak çok değişmediği görüldü. Al-Cu ve Al-Zn numunelerinin bu üç yöntemle konsantrasyona bağlı olarak difüzyon katsayısı değişimlerinin farklı olduğu ve bunun Al ve Cu'ın aynı kafes yapısına sahipken (yüzey merkezli kübik kafes); Zn'nun hegzagonal sık düzen kafesine sahip olmasından, Cu'ın ergime sıcaklığını çok yüksek olmasından kaynaklanabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Al-Cu and Al-Zn metals were selected for diffusion couple experiment. Four heating times were selected as 2,4,8 and 16 hours. Concentration profiles in samples were measured and it was seen that Cu and Zn diffusion in Al increased with time with chemical analysis and optical micrographs. Interdiffusion coefficient were determined using Matano-Boltzmann Analysis, Darken Analysis and Arrhenius equation for each heating time and this three methods were compared to each ohter. It was seen that diffusion coefficient did not change very much with concentration in Darken analysis while it increased with concentration in Matano-Boltzmann analysis. Diffusion coefficient changing of Al-Cu and Al-Zn samples were different. It was thought it was about Al and Cu had the same structure, face centered cubic structure and Zn had a different one, hexagonal close-packed structure and melting point of Cu is too high.