Cerrena unicolor (Bull.) Murrill tarafından eksopolisakkarit üretiminin optimizasyonu
Optimization of exopolysaccharide production by Cerrena unicolor (Bull.) Murrill
  1. Tez No: 237458
  2. Yazar: BURCU ALTINAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA YAMAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada Cerrena unicolor D 30 izolatının eksopolisakkarit (EPS) üretimi için optimum koşullar belirlenmiştir.Bu kapsamda izolat tarafından EPS üretimine besiyerinde bulunan farklı karbon, azot, mineral kaynakları gibi besinsel etkenlerin yanı sıra, pH ve sıcaklık gibi çevresel koşulların etkisi de araştırılmıştır. Ayrıca karbon ve azot kaynaklarının miktarı da araştırılmıştır. Kullanılan inokülantın yaş ve miktarının EPS üretimine etkisi, çalışmanın diğer bir alt başlığıdır.Besiyerinde 8 tip farklı karbon kaynağı (fruktoz, glikoz, ksiloz, sukroz, galaktoz, maltoz, mannoz, arabinoz), 13 tip farklı azot kaynağı (üre, mikolojik pepton, pepton casein, amonyum sülfat, amonyum sitrat, amonyum nitrat, amonyum klorid, NaNO3, beef extract powder, pepton, amonyum hidrojen fosfat, KNO3), karbon ve azot kaynaklarının 5' er farklı konsantrasyonu (% 1-5), 6 tip farklı mineral kaynağı (Ca, Fe, Zn, Mn, Na, K) kullanılmıştır.Çalışma sonunda, Cerrena unicolor D 30 izolatının optimum olarak 30 º C' de geliştiği ve pH 5.5' te en yüksek EPS üretim değerini verdiği görülmüştür. Çalışma sonucunda karbon kaynağı olarak % 5 oranında sukroz, azot kaynağı olarak % 5 oranında mikolojik pepton, mineral tuzlardan Ca ve Fe içeren besin ortamlarının bu izolat tarafından EPS üretimini en fazla desteklediği değerlendirilmektedir. Üretim ortamına aktarılacak inokülantın optimum yaş ve miktarı ise, 4 gün ve % 5 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, optimum conditions for Cerrena unicolor D 30 isolate for Exopolysaccaride (EPS) production, are defined.In this context, along with the nutritional agents such as; different carbon, nitrogen and mineral sources, which are based media by isolate for EPS production and also like pH and temperetuare the enviromental conditions? effects are also reseached. Besides, the quantity of carbon and nitrogen sources are also reseached. Another subtitle of this research is; the effect of the used inoculants age and quantity to EPS production.In media 8 different type carbon sources (fructose, glucose, xylose, galactose, maltose, mannose, arabinose ), 13 type nitrogen sources (urea, mycological peptone, pepton from casein, amonium sulphate, amonium citrate, amonium nitrate, amonium cloride, NaNO3, beef extract powder, peptone, amonium hidrogene phosphate, KNO3) 5 different combinations each of carbon and nitrogene, sources %1-5, 6 different type of mineral sources (Ca, Fe, Zn, Mn, Na, K) are used.At the end of the study, it is observed that; Cerrena unicolor D 30 isolate developes optimum at 30 ºC and gives highest EPS production value at pH 5.5.At the end of the research; it is observed that nutrition enviroments which includes %5 sucrose as a carbon source, %5 mycological peptone, Ca, and Fe as a mineral salt by this isolate, supports EPS production most. Optimum age and quantitiy of the inoculate; which will transfer to the production enviroment designed as 4 days and % 5.