Examining teaching presence, social presence, cognitive presence, satisfaction and learning in online and blended course contexts
Çevrim-içi ve harmanlanmış öğrenme ortamlarında öğretim bulunuşluğu, sosyal bulunuşluk ve bilişsel bulunuşluk ile memnuniyet ve öğrenmenin incelenmesi
  1. Tez No: 237614
  2. Yazar: ZEHRA AKYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. YAŞAR ÖZDEN, PROF. DR. D. RANDY GARRİSON
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Çevrim-içi ve harmanlanmış öğrenme, toplumun değişen ihtiyaçları ve teknolojideki gelişmeler beraberinde giderek yaygınlaşmaktadır. Son zamanlarda, bu öğrenme ortamlarının etkinliğinin artırılması için öğrenme toplulukları oluşturmaya yönelik artan bir ilgi var. Son yıllarda, kayda değer bir ilgi gören ve araştırmacılar tarafından yaygın bir şekilde benimsenen ve üzerinde çalışılan bir teori var: Garrison, Anderson ve Archer (2000) tarafından geliştirilen Araştırmaya Dayalı Öğrenme Topluluğu Yapısı (Community of Inquiry Framework - CoI). işbirliğine verdiği önemle, çevrim-içi ve harmanlanmış öğrenme ortamlarında etkin öğrenme toplulukları oluşturmak için iyi yapılandırılmış bir model ve bir dizi yönerge sağlar.Bu çalışmanın amacı, öğrencilerin algıladıkları öğrenme ve memnuniyetleri ile ilişkili olarak çevrim-içi ve harmanlanmış öğrenme ortamlarında bir CoI'nin gelişimini incelemektir. Hem çevrim-içi hem harmanlanmış olarak verilen bir lisansüstü ders bu çalışmanın odağı olmuştur. Sosyal, öğretimsel ve bilişsel bulunuşluk dağılımlarını incelemek; öğrencilerin her bir bulunuşluğa, memnuniyetlerine ve öğrenmerine yönelik algı düzeylerini ortaya çıkarmak ve bu açılardan çevrim-içi ve harmanlanmış öğrenme arasındaki farkları karşılaştırmak amacı ile çevrim-içi tartışmaların içerik analizi, CoI anketi ve mülakat aracılığıyla veriler toplanmıştır.Genel olarak bütün veriler her iki öğrenme ortamında da bir CoI'nin oluştuğunu göstermektedir. Fakat, çalışma ders formatına bağlı olarak CoI bulunuşluklarında gelişimsel farklılıklar ortaya çıkarmıştır. Sosyal bulunuşluk açısından, duyuşsal iletişim ve grup kohezyonu kategorileri farklılık göstermiştir. İki ders formatı arasındaki diğer bir fark da bilişsel bulunuşluk kategorilerinde ortaya çıkmıştır. Genel olarak, bu çalışmadaki içerik analizinde, bütünleştirme aşaması her iki derste de en sık kodlanan asama olmuştur. Fakar, bütünleştirme aşaması harmanlanmış ortamda çevrim-içi ortama kıyasla anlamlı şekilde daha yüksek bulunmuştur. Son olarak anket analizi her iki öğrenme ortamında da her bir bulunuşluğa dair yüksek algılama düzeyi ortaya çıkarmıstır. Fakat harmanlanmış derste öğrencilerin her bir bulunuşluğu algılama düzeyleri daha yüksektir. Tek anlamlı fark ise öğretimsel bulunuşlukta ortaya çıkmıştır. Çalışma aynı zamanda bulunuşluklar arasında ders formatına göre değişen anlamlı ilişkiler bulmuştur.
Özet (Çeviri)
Online and Blended learning are becoming widespread along with the changing needs of society and advances in technology. Recently, there is a growing emphasis on building learning communities in order to increase the effectiveness of these learning environments. In recent years there is one promising theory that has generated considerable interest and has been widely adopted and studied by researchers: the Community of Inquiry (CoI) framework developed by Garrison, Anderson and Archer (2000). The CoI framework, with its emphasis on critical thinking and collaboration, provides a well-structured model and set of guidelines to create effective learning communities in online and blended learning environments.The purpose of this study was to examine the development of a CoI in online and blended learning contexts in relation to students? perceived learning and satisfaction. A graduate course delivered online and blended format was the focus of the study. The data was collected through transcript analysis of online discussion, the CoI Survey, and interviews to examine social, teaching, cognitive presence postings patterns, to explore students? perceptions of each presence, learning and satisfaction, and to compare the differences between online and blended learning environments.Overall, all three sources of data indicated that a CoI developed in both courses. However, the study found developmental differences in the CoI presences regarding the course format. In terms of social presence, two categories ? affective communication and group cohesion ? were found different. Another difference between the two course formats was on the cognitive presence categories. Overall, the transcript analysis in this study found that integration was the most frequently coded phase in both courses. However, the integration phase was found to be significantly higher in the blended course compared to the online course. Finally, the survey analysis yielded higher perceptions of each presence in both courses. However, the students in the blended course had slightly higher perceptions of each presence. The only significant difference was found on teaching presence. The study also yielded some significant relationships among presences which varied according to the course.