Perceptions of students and teachers about the use of e - learning / sharing portal in educational activities
Eğitimsel aktivitelerde e - öğrenme / paylaşım portalı teknolojisinin kullanımı ile ilgili öğrenci ve öğretmenlerin algıları
  1. Tez No: 237618
  2. Yazar: AZAD IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. YAŞAR ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışma, e-öğrenme / paylaşım portalı teknolojisinin eğitimsel aktivitelerde kullanımı ile ilgili olarak öğrenci ve öğretmenlerin algılarını araştırmıştır. Algılar üç açıdan araştırılmıştır: Bu teknolojinin kullanımının öğrencilerin motivasyonu üzerindeki etkisi, bu teknolojinin faydalılığı ve kullanım kolaylığı üzerine algılar. Bu çalışma kapsamında öğrenci ve öğretmenlerin e-öğrenme paylaşım portalı uygulamalarına erişebilmeleri için merkezi bir uygulama sunucusu kurulmuştur. Öğrencilerin ve öğretmenlerin merkezi sunucu aracılığıyla, paylaşım portalına ulaşabilmeleri için Microsoft SharePoint isimli bir paylaşım portalı yazılımı kullanılmıştır.Bu çalışma, eylem araştırması metodu çerçevesinde yürütülmüştür. Veriler, e-öğrenme paylaşım portalını kullanan ODTÜ Geliştirme Vakfı Okulları 6. ve 7. sınıf öğrencileri üzerinde uygulanan bir anket aracılığıyla toplanmıştır. Ayrıca, bu okulun paylaşım portalı uygulamalarına katılan öğretmenlerine de röportaj biçiminde anketler uygulanmıştır. Sonuçların sunum ve analizinde ise betimsel istatistikler, frekans dağılımları ve betimsel analiz yöntemleri kullanılmıştır.Bu çalışmanın sonucunda, katılımcıların e-öğrenme / paylaşım portalı teknolojisinin faydalı ve kolay kullanılabilir bir teknoloji olduğu kanısına vardıkları anlaşılmıştır. Sonuç olarak, öğrenci ve öğretmenlerin eğitim ortamlarında bu yeni teknolojiyi kullanmanın avantajlı olduğunu düşündükleri görülmüştür. Bununla birlikte, öğrenci ve öğretmenlerin, sistemi kullanmanın eğitimsel aktivitelerdeki öğrenci motivasyonlarını olumlu yönde etkilediğini düşündükleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examined the perceptions of the Students and the Teachers of METU Development Foundation Schools about the use of e-learning / sharing portal technology in their educational activities. Their perceptions were investigated in terms of three aspects: effects of the use of this technology on their perceived motivation, the perceived usefulness and the perceived ease of use of this technology. A central server was installed for setting up an e-learning / sharing portal environment. Microsoft SharePoint, which is a Sharing Portal Software, was used to access to the central server.The study was conducted in the form of action research. The data were collected from 6th and 7th grade students of METU Development Foundation Schools by using a questionnaire. Also, interviews were conducted with the teachers. Descriptive statistics, frequency distributions and descriptive analysis methods were used to analyze the results.The findings of the study indicated that the students and the teachers perceived that e-learning / sharing portal technology is a useful and also easy to use technology. It was found out that the students and the teachers are satisfied with advantages of the use of this new technology in their learning environment. In the same way, the teachers and the students stated that using the system effected students? perceived motivation towards the educational activities in a positive way.