Bantgenişliği komisyoncularının kabul kontrol yöntemlerinin ölçeklenebilirlik analizi
Scalability analysis of the bandwidth brokers admission control methods
- Tez No: 237752
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM TANER OKUMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Hızla genişleyen Internet ortamında, servis kalitesine duyulan ihtiyaç da gün geçtikçe artmaktadır. Bantgenişliği Komisyoncusu ile desteklenmiş Ayrıştırılmış Servisler Mimarisi (DS), servis kalitesinin sağlanmasında anahtar teknoloji olarak görülmektedir. Ancak DS kapsamına yönlenen akışların kabul kontrol mekanizmasının nasıl olması gerektiği hala tam olarak belirlenememiştir.Bu çalışmada, DS alanlarında kaynak yönetiminden sorumlu olan Bantgenişliği Komisyoncularına gelen farklı tiplerdeki taleplerin, ağ kullanımı ve ölçeklenebilirlik üzerindeki etkileri simülasyon ortamında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the rapid growth of the Internet, the need for Quality of Services (QoS) becomes more and more important everyday. Differentiated Services architecture with the support of Bandwidth Brokers is seen as the key technology to achieve QoS.In this study, scalability and network utility issues are investigated and simulated within DS administrative domains as Bandwidth Brokers are used with the responsibility of resource management and admission control.