Schiff bazı metal komplekslerinin değişik Ph'lardaki elektrokimyasal özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the electrochemical properties in different Ph?s of the Schiff base metal complexes
- Tez No: 237781
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada; HL1 ve HL2 Schiff bazları elde edilerek bunların LaIII ve RuIII kompleksleri sentezlenmiştir. Tüm bileşikler analitik ve spektrokimyasal yöntemlerle karakterize edilmiştir. Elde edilen ligandlar ?OH, -CH=N- ve ?SO3H gibi polar gruplara sahip olduklarından çözünürlükleri oldukça yüksektir.Bu çalışmada; HL1 ve HL2 Schiff bazları elde edilerek bunların LaIII ve RuIII kompleksleri sentezlenmiştir. Tüm bileşikler analitik ve spektrokimyasal yöntemlerle karakterize edilmiştir. Elde edilen ligandlar ?OH, -CH=N- ve ?SO3H gibi polar gruplara sahip olduklarından çözünürlükleri oldukça yüksektir. Tüm ligand ve komplekslerin siklik voltammogramları pH=2?12 aralığında 100 ve 200 mV/s tarama hızlarında incelenmiştir. Elde edilen bulgular; HL1 ve HL2 ligandları için, pH' nın 2'den 12'ye doğru artışıyla anodik pik potansiyellerinin negatif bölgeye doğru, katodik pik potansiyellerinin ise pozitif bölgeye doğru kaydığını göstermiştir. Kompleksler için hem anodik hem de katodik pik potansiyelleri artan pH değerine bağlı olarak genellikle pozitif bölgeye doğru kayma eğilimi göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we synthesized two Schiff base ligands HL1-HL2 and their LaIII and RuIII metal complexes. All compounds have been characterized by analytical and spectroscopic methods. Due to including some polar groups (OH, CH=N, SO3H), the ligands exhibit high solubility in polar organic solvents, such as EtOH, MeOH, DMF, DMSO etc.In this study, we synthesized two Schiff base ligands HL1-HL2 and their LaIII and RuIII metal complexes. All compounds have been characterized by analytical and spectroscopic methods. Due to including some polar groups (OH, CH=N, SO3H), the ligands exhibit high solubility in polar organic solvents, such as EtOH, MeOH, DMF, DMSO etc.The electrochemical properties of the ligands and their complexes have been studied at 100 and 200 mV/s scan rates and in different pH values in the pH=2-12 range. CV studies show that the anodic peak potantials of HL1 and HL2 are shifted towards more negative region, the catodic peaks potantials of ligands are generally shifted more positive region in the higher pH values. The anodic and catodic peak potentials of complexes are generally shifted towards more positive region in the higher pH values.