Minimal yüzeylerin Weierstrass gösterimleri ve Björling problemi
Weierstrass representation of minimal surfaces and Björling problem
  1. Tez No: 675144
  2. Yazar: SEHER KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF YAYLI, PROF. DR. RAFAEL LOPEZ CAMINO
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Öklid uzayında her noktasında sıfır ortalama eğriliğe sahip bir yüzey minimal yüzey olarak adlandırılır. Lorentz-Minkowski uzayında aynı özelliğe sahip spacelike yüzeyler ise maksimal yüzeyler olarak bilinir. Bu tez çalışmasının temel amacı Öklid uzayında minimal yüzey üretmek için kullanılan yöntemlerden bazılarını ele almak ve Lorentz-Minkowski uzayında kullanarak maksimal yüzey üretmektir. Tez şu şekilde düzenlenmiştir. Birinci bölüm, minimal ve maksimal yüzey teorisinin tarihçesine ayrılmıştır. İkinci bölümde, tezin diğer bölümlerinde kullanılacak olan bazı temel tanım ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde, minimal ve maksimal yüzeylerin Weierstrass-Enneper gösterimlerinden bahsedilmiştir. Ayrıca 3-boyutlu Öklid ve Lorentz-Minkowski uzaylarında Björling formülü verilmiştir. Tezin orijinal kısmını dördüncü bölüm oluşturmaktadır. Bu bölümde Björling formülü kullanılarak yeni maksimal yüzey örnekleri elde edilmiştir. Son bölümde ise yapılan çalışmaların genel bir değerlendirilmesi verilmiş ve tez çalışması tamamlanıştır
Özet (Çeviri)
A surface is called a minimal surface if it has vanishing mean curvature at every point. In Lorentz-Minkowski space, spacelike surfaces having the same properties are known as maximal surfaces. The main goal of this thesis is to consider some of the methods used to construct minimal surfaces in Euclidean space and to construct maximal surfaces using them in Lorentz-Minkowski space. The thesis has been organized as follows. The first chapter is devoted to the history of minimal and maximal surface theory. In the second chapter, some of the basic definitions and theorems that will be needed for other sections of the thesis are given. In the third chapter, Weierstrass-Enneper representations of minimal and maximal surfaces are mentioned. Also, the Björling formula is given in 3-dimensional Euclidean and Lorentz-Minkowski spaces. The original part of the thesis is the fourth chapter. In this chapter, new examples of maximal surfaces are obtained by using the Björling formula. In the last section, the studies in the previous sections are evaluated and the thesis is completed.